Aktiebolag Gullspång
Källtorps Plåt & Svets AB
15 sökningar
6,8 mkr
+16,8 %13,4 %
+4,2 p.e.34,3 %
+13,2 p.e.3
−40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 806 | 5 829 | 2 659 |
| Rörelseresultat | 911 | 538 | 550 |
| Årets resultat | 705 | 412 | 437 |
| Eget kapital | 1 578 | 873 | 462 |
| Balansomslutning | 4 595 | 4 134 | 2 032 |
| Anställda | 3 | 5 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 806 | 5 829 | 2 659 |
| Personalkostnader | 1 049 | 2 136 | 1 146 |
| Av- och nedskrivningar | 93 | 71 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 1 126 | 1 033 | 428 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 627 | −2 051 | −523 |
| Rörelseresultat | 911 | 538 | 550 |
| Räntekostnader | 21 | 19 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 890 | 519 | 550 |
| Skatt | 185 | 108 | 113 |
| Årets resultat | 705 | 412 | 437 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 627 | 389 | 186 |
| Varulager | 178 | 144 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 014 | 2 559 | 535 |
| Kassa och bank | 1 776 | 1 042 | 1 311 |
| Omsättningstillgångar | 3 968 | 3 745 | 1 847 |
| Summa tillgångar | 4 595 | 4 134 | 2 032 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 848 | 436 | 0 |
| Eget kapital | 1 578 | 873 | 462 |
| Justerat eget kapital | 1 578 | 873 | 462 |
| Kortfristiga skulder | 3 017 | 3 261 | 1 570 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 595 | 4 134 | 2 032 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 156 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Källtorps Plåt & Svets AB i den övre halvan sett till omsättning, med 6,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,4 procent, och soliditeten var god — 34,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Gullspång.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning, svetsning, maskinbearbetning, underhåll för industri, uthyrning av arbetskraft, samt bedriva handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ragnar Jansson (f. 1996) Styrelseledamot
- Niklas Jansson (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-16 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Källtorp Nolgården 6, 548 91, Hova Besök: Källtorp Nolgården 6, Hova |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |