Aktiebolag Falun
Kalkhus Förvaltning AB
27 sökningar
35 tkr
+75,0 %2511,4 %
34,2 %
+32,8 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 35 | 20 | 0 |
| Rörelseresultat | 879 | −117 | −200 |
| Årets resultat | 900 | −84 | −194 |
| Eget kapital | 931 | 31 | 31 |
| Balansomslutning | 2 722 | 2 244 | 3 229 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 35 | 20 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 80 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 85 | 57 | 186 |
| Övriga rörelseposter, netto | 999 | — | — |
| Rörelseresultat | 879 | −117 | −200 |
| Ränteintäkter | 20 | 33 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 900 | −84 | −194 |
| Årets resultat | 900 | −84 | −194 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 368 | 474 | 555 |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 92 | 156 |
| Kassa och bank | 2 272 | 1 678 | 2 518 |
| Omsättningstillgångar | 2 354 | 1 769 | 2 674 |
| Summa tillgångar | 2 722 | 2 244 | 3 229 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 6 | 6 | 0 |
| Eget kapital | 931 | 31 | 31 |
| Justerat eget kapital | 931 | 31 | 31 |
| Långfristiga skulder | 1 780 | 2 185 | 3 192 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 28 | 6 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 722 | 2 244 | 3 229 |
| Ansvarsförbindelser | 284 | 284 | 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 641 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kalkhus Förvaltning AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 35 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2511,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 34,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 75 procent. Bolaget hör hemma i Falun.
Bolaget ska erbjuda tjänster till fastighetsägare i form av underhåll och reparationer, sommar och vinterväghållning, lokala transporter.
Styrelse & ledning
- Mats Jonsson (f. 1961) Styrelseledamot
- Maria Teresia Jonsson (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-12-23 |
|---|---|
| Bransch | Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag (SNI 68320) |
| Adress | Kalkhussveden 43, 790 23, Svärdsjö Besök: Kalkhussveden 43, Svärdsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |