Aktiebolag Strängnäs
Kalkbro bygg AB
66 sökningar
7,7 mkr
+212,1 %16,1 %
−0,7 p.e.49,3 %
−8,1 p.e.2
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 736 | 2 479 | 2 840 | 3 983 | 1 927 |
| Rörelseresultat | 1 248 | 418 | 453 | 1 295 | 400 |
| Årets resultat | 753 | 263 | 295 | 774 | 235 |
| Eget kapital | 1 669 | 916 | 953 | 1 059 | 285 |
| Balansomslutning | 4 838 | 2 426 | 2 199 | 2 342 | 950 |
| Anställda | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 736 | 2 479 | 2 840 | 3 983 | 1 927 |
| Personalkostnader | 965 | 1 008 | 643 | 624 | 862 |
| Av- och nedskrivningar | 236 | 129 | 129 | 51 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 331 | 295 | 259 | 154 | 290 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 956 | −629 | −1 356 | −1 859 | −298 |
| Rörelseresultat | 1 248 | 418 | 453 | 1 295 | 400 |
| Ränteintäkter | 19 | 23 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 267 | 439 | 454 | 1 295 | 400 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | −100 | −100 | −300 | −100 |
| Skatt | 213 | 76 | 59 | 221 | 65 |
| Årets resultat | 753 | 263 | 295 | 774 | 235 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 667 | 715 | 652 | 322 | 271 |
| Kortfristiga fordringar | 2 189 | 269 | 293 | 160 | 63 |
| Kassa och bank | 982 | 1 442 | 1 254 | 1 860 | 616 |
| Omsättningstillgångar | 3 171 | 1 712 | 1 547 | 2 020 | 679 |
| Summa tillgångar | 4 838 | 2 426 | 2 199 | 2 342 | 950 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 866 | 603 | 608 | 235 | 0 |
| Eget kapital | 1 669 | 916 | 953 | 1 059 | 285 |
| Justerat eget kapital | 2 384 | 1 392 | 1 350 | 1 377 | 364 |
| Obeskattade reserver | 900 | 600 | 500 | 400 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 2 269 | 910 | 746 | 883 | 565 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 838 | 2 426 | 2 199 | 2 342 | 950 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Kalkbro bygg AB 7,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 16,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 49,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 212 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Strängnäs.
Uppföra nybyggnation. Reparationer inom byggnads. Leda och fördela arbete.
Styrelse & ledning
- Jonas Lindblom (f. 1983) Styrelseledamot
- Khim Björkman (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Köpingevägen 6, 647 51, Åkers Styckebruk Besök: Köpingevägen 6, Åkers Styckebruk |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |