Aktiebolag Vindeln
Kajse AB
14 sökningar
Omsättning 2025
4,7 mkr
−9,3 %Rörelsemarginal
17,4 %
+9,7 p.e.Soliditet
61,8 %
+12,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 711 | 5 194 | 5 160 |
| Rörelseresultat | 818 | 400 | 1 121 |
| Årets resultat | 647 | 306 | 890 |
| Eget kapital | 1 458 | 1 101 | 915 |
| Balansomslutning | 2 358 | 2 223 | 1 530 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 711 | 5 194 | 5 160 |
| Personalkostnader | 2 206 | 2 423 | 1 860 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 57 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 786 | 769 | 595 |
| Övriga rörelseposter, netto | −839 | −1 545 | −1 572 |
| Rörelseresultat | 818 | 400 | 1 121 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 4 | 16 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 814 | 385 | 1 121 |
| Skatt | 168 | 79 | 231 |
| Årets resultat | 647 | 306 | 890 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 562 | 1 661 | 47 |
| Kortfristiga fordringar | 625 | 262 | 138 |
| Kassa och bank | 171 | 300 | 1 345 |
| Omsättningstillgångar | 796 | 563 | 1 482 |
| Summa tillgångar | 2 358 | 2 223 | 1 530 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 786 | 770 | 0 |
| Eget kapital | 1 458 | 1 101 | 915 |
| Justerat eget kapital | 1 458 | 1 101 | 915 |
| Långfristiga skulder | 210 | 289 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 690 | 833 | 615 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 358 | 2 223 | 1 530 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kajse AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,4 procent, och soliditeten var hög — 61,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget hör hemma i Vindeln.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Restaurangverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nazir Issa Salman (f. 1981) Styrelseledamot
- Azad Ahmed (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Häradsvägen 114, 922 31, Vindeln Besök: Häradsvägen 114, Vindeln |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |