Aktiebolag Stockholm
K-SERVICE AB
15 sökningar
4,3 mkr
+13,6 %18,6 %
−0,7 p.e.42,9 %
+2,5 p.e.10
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 349 | 3 829 | 3 351 |
| Rörelseresultat | 808 | 737 | 729 |
| Årets resultat | 637 | 591 | 582 |
| Eget kapital | 685 | 648 | 607 |
| Balansomslutning | 1 596 | 1 602 | 1 392 |
| Anställda | 10 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 349 | 3 829 | 3 351 |
| Personalkostnader | 3 434 | 2 757 | 2 221 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 313 | 234 | 214 |
| Övriga rörelseposter, netto | 225 | −82 | −187 |
| Rörelseresultat | 808 | 737 | 729 |
| Ränteintäkter | 1 | 8 | 5 |
| Räntekostnader | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 805 | 745 | 734 |
| Skatt | 168 | 154 | 152 |
| Årets resultat | 637 | 591 | 582 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 56 | 75 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 714 | 648 | 549 |
| Kassa och bank | 826 | 879 | 843 |
| Omsättningstillgångar | 1 540 | 1 527 | 1 392 |
| Summa tillgångar | 1 596 | 1 602 | 1 392 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 23 | 32 | 0 |
| Eget kapital | 685 | 648 | 607 |
| Justerat eget kapital | 685 | 648 | 607 |
| Kortfristiga skulder | 911 | 954 | 785 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 596 | 1 602 | 1 392 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 183 granskade bolag ligger K-SERVICE AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,6 procent, och soliditeten var god — 42,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom lokalvård, sanering, försäljning av förbrukningsmaterial, insamling och bortforsling av avfall, snöröjning, fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marcos Kalyvas (f. 1991) Styrelseledamot
- Angelica Ionela Lazar Kalyvas (f. 1988) Styrelsesuppleant
- Sten Garpenquist (f. 1963) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Gränsvägen 280, 163 52, Spånga Besök: Gränsvägen 280, Spånga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |