Aktiebolag Habo 12 sökningar
K motorcycles AB
Reparation och underhåll av motorcyklar
2,6 mkr
+237,9 %7,0 %
−17,9 p.e.36,8 %
−2,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 2 588 | 766 |
| Rörelseresultat | 181 | 191 |
| Årets resultat | 106 | 152 |
| Eget kapital | 283 | 177 |
| Balansomslutning | 769 | 452 |
| Anställda | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 588 | 766 |
| Personalkostnader | 84 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 441 | 133 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 880 | −438 |
| Rörelseresultat | 181 | 191 |
| Räntekostnader | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 179 | 191 |
| Bokslutsdispositioner | −45 | 0 |
| Skatt | 28 | 39 |
| Årets resultat | 106 | 152 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 58 | 0 |
| Varulager | 333 | 127 |
| Kortfristiga fordringar | 190 | 103 |
| Kassa och bank | 188 | 222 |
| Omsättningstillgångar | 711 | 452 |
| Summa tillgångar | 769 | 452 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 152 | 0 |
| Eget kapital | 283 | 177 |
| Justerat eget kapital | 319 | 177 |
| Obeskattade reserver | 45 | 0 |
| Långfristiga skulder | 164 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 277 | 254 |
| Summa eget kapital och skulder | 769 | 452 |
| Ställda säkerheter | 200 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 522 bolag som granskas inom samma bransch hamnar K motorcycles AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 36,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 238 procent. Sätet finns i Habo.
Bolaget ska bedriva handel och service av motorfordon inklusive tillbehör och reservdelar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kent Halvardsson (f. 1981) Styrelseledamot
- Frida Halvardsson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-04-13 |
|---|---|
| Adress | Tubberedsvägen 25, 566 34, Habo Besök: Tubberedsvägen 25, Habo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |