Aktiebolag Leksand
K Abrahamsson Fastighets AB
76 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
+3,5 %Rörelsemarginal
61,5 %
−0,3 p.e.Soliditet
26,4 %
+5,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 855 | 2 759 | 2 400 | 2 400 | 2 040 | 1 920 | 1 560 | 1 440 |
| Rörelseresultat | 1 755 | 1 703 | 1 665 | 1 621 | 1 343 | 1 272 | 2 837 | 540 |
| Årets resultat | 990 | 784 | 675 | 775 | 588 | 543 | 1 446 | 100 |
| Eget kapital | 5 945 | 4 955 | 4 171 | 3 496 | 2 721 | 2 133 | 1 590 | 145 |
| Balansomslutning | 22 529 | 23 145 | 14 853 | 14 897 | 15 027 | 15 463 | 15 656 | 16 209 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 855 | 2 759 | 2 400 | 2 400 | 2 040 | 1 920 | 1 560 | 1 440 |
| Av- och nedskrivningar | 724 | 682 | 561 | 548 | 532 | 508 | 503 | 468 |
| Övriga externa kostnader | 476 | 374 | 178 | 231 | 173 | 140 | 329 | 432 |
| Övriga rörelseposter, netto | 100 | — | — | — | — | — | 2 109 | — |
| Rörelseresultat | 1 755 | 1 703 | 1 665 | 1 621 | 1 343 | 1 272 | 2 837 | 540 |
| Ränteintäkter | 9 | 7 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 630 | 753 | 520 | 318 | 336 | 350 | 356 | 372 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 135 | 957 | 1 150 | 1 303 | 1 007 | 922 | 2 481 | 169 |
| Bokslutsdispositioner | 147 | 48 | −294 | −325 | −257 | −230 | −627 | −42 |
| Skatt | 291 | 221 | 180 | 203 | 162 | 149 | 408 | 28 |
| Årets resultat | 990 | 784 | 675 | 775 | 588 | 543 | 1 446 | 100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 21 090 | 21 795 | 13 416 | 13 788 | 14 282 | 14 060 | 13 798 | 15 759 |
| Kortfristiga fordringar | 621 | 652 | 375 | 362 | 300 | 456 | 253 | 43 |
| Kassa och bank | 818 | 698 | 1 062 | 747 | 446 | 947 | 1 606 | 406 |
| Omsättningstillgångar | 1 438 | 1 350 | 1 437 | 1 110 | 746 | 1 403 | 1 859 | 449 |
| Summa tillgångar | 22 529 | 23 145 | 14 853 | 14 897 | 15 027 | 15 463 | 15 656 | 16 209 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 905 | 4 121 | 3 446 | 2 671 | 2 083 | 1 540 | 94 | −5 |
| Eget kapital | 5 945 | 4 955 | 4 171 | 3 496 | 2 721 | 2 133 | 1 590 | 145 |
| Justerat eget kapital | 7 240 | 6 367 | 5 581 | 4 673 | 3 639 | 2 847 | 2 121 | 178 |
| Obeskattade reserver | 1 631 | 1 778 | 1 776 | 1 482 | 1 156 | 899 | 669 | 42 |
| Långfristiga skulder | 13 343 | 14 801 | 7 823 | 8 822 | 9 822 | 10 822 | 11 821 | 12 821 |
| Kortfristiga skulder | 1 610 | 1 611 | 1 083 | 1 097 | 1 328 | 1 609 | 1 576 | 3 201 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 529 | 23 145 | 14 853 | 14 897 | 15 027 | 15 463 | 15 656 | 16 209 |
| Ställda säkerheter | 18 020 | 18 020 | 13 620 | 13 620 | 13 620 | 13 620 | 13 620 | 15 505 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger K Abrahamsson Fastighets AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 61,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 26,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Bolaget hör hemma i Leksand.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning av egna fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kenth Abrahamsson (f. 1957) Styrelseledamot
- Rose Marie Abrahamsson (f. 1958) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marcus Persson (f. 1979) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Alvik Kvarnängsvägen 21, 793 97, Siljansnäs Besök: Alvik Kvarnängsvägen 21, Siljansnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |