Aktiebolag Göteborg
Juta Arkitekter AB
46 sökningar
7,8 mkr
−7,0 %19,4 %
+0,9 p.e.60,2 %
+17,9 p.e.5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 835 | 8 427 | 7 019 | 3 567 | 3 613 | 1 377 | 430 |
| Rörelseresultat | 1 521 | 1 561 | 1 579 | 501 | 569 | 373 | 186 |
| Årets resultat | 1 231 | 925 | 1 489 | 288 | 306 | 251 | 110 |
| Eget kapital | 2 590 | 1 568 | 1 944 | 575 | 388 | 311 | 160 |
| Balansomslutning | 4 301 | 3 708 | 3 432 | 1 540 | 1 227 | 897 | 292 |
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 4 | 3 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 835 | 8 427 | 7 019 | 3 567 | 3 613 | 1 377 | 430 |
| Personalkostnader | 4 377 | 4 771 | 3 374 | 2 033 | 1 075 | 151 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 124 | 120 | 96 | 48 | 14 | 7 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 873 | 1 200 | 902 | 558 | 1 796 | 127 | 244 |
| Övriga rörelseposter, netto | −940 | −775 | −1 068 | −427 | −159 | −719 | — |
| Rörelseresultat | 1 521 | 1 561 | 1 579 | 501 | 569 | 373 | 186 |
| Ränteintäkter | 2 | 12 | 10 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 511 | 1 571 | 1 588 | 499 | 569 | 373 | 186 |
| Bokslutsdispositioner | 48 | −500 | 406 | −130 | −140 | −90 | −46 |
| Skatt | 328 | 146 | 505 | 81 | 123 | 31 | 30 |
| Årets resultat | 1 231 | 925 | 1 489 | 288 | 306 | 251 | 110 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 219 | 313 | 314 | 171 | 115 | 30 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 159 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 253 | 1 250 | 1 217 | 421 | 505 | 483 | 224 |
| Kassa och bank | 2 829 | 2 145 | 1 901 | 948 | 607 | 225 | 68 |
| Omsättningstillgångar | 4 082 | 3 396 | 3 118 | 1 369 | 1 112 | 868 | 292 |
| Summa tillgångar | 4 301 | 3 708 | 3 432 | 1 540 | 1 227 | 897 | 292 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 40 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 309 | 593 | 405 | 237 | 42 | 10 | 0 |
| Eget kapital | 2 590 | 1 568 | 1 944 | 575 | 388 | 311 | 160 |
| Justerat eget kapital | 2 949 | 1 965 | 1 944 | 897 | 607 | 419 | 197 |
| Obeskattade reserver | 452 | 500 | 0 | 406 | 276 | 136 | 46 |
| Kortfristiga skulder | 1 259 | 1 640 | 1 488 | 559 | 563 | 450 | 86 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 301 | 3 708 | 3 432 | 1 540 | 1 227 | 897 | 292 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 646 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Juta Arkitekter AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 7,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 19,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 60,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Göteborg.
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom arkitektur, inredning och produktdesign samt fastighetsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva handel med byggvaror, konst och möbler.
Styrelse & ledning
- Emma Larrouy (f. 1985) Verkställande direktör
- Emma Larrouy (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Johanna Bender (f. 1991) Styrelseledamot
- Max Ekberg (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Björn Elken (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-06-25 |
|---|---|
| Bransch | Arkitektverksamhet (SNI 71110) |
| Adress | Tredje Långgatan 13c, 413 03, Göteborg Besök: Tredje Långgatan 13 C, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |