Aktiebolag Sundsvall
Jur kand Per Larsson AB
72 sökningar
Omsättning 2025
9 tkr
−97,4 %Rörelsemarginal
-1177,8 %
Soliditet
60,5 %
−9,6 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 | 350 | 212 | 195 | 611 | 1 567 | 1 915 | 1 610 |
| Rörelseresultat | −106 | −218 | −822 | −893 | −667 | 329 | 951 | 473 |
| Årets resultat | −101 | −181 | −766 | −323 | −704 | 245 | 793 | 363 |
| Eget kapital | 837 | 1 307 | 1 876 | 3 037 | 3 755 | 4 837 | 4 769 | 4 148 |
| Balansomslutning | 1 383 | 1 864 | 3 836 | 4 071 | 4 581 | 5 354 | 5 274 | 4 549 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 | 350 | 212 | 195 | 611 | 1 567 | 1 915 | 1 610 |
| Personalkostnader | 64 | 723 | 827 | 825 | 869 | 832 | 728 | 738 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | 61 |
| Övriga externa kostnader | 50 | 134 | 136 | 192 | 351 | 358 | 386 | 399 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | 289 | — | — | 13 | 23 | 221 | 61 |
| Rörelseresultat | −106 | −218 | −822 | −893 | −667 | 329 | 951 | 473 |
| Ränteintäkter | 5 | 37 | 56 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −101 | −181 | −766 | −368 | −667 | 331 | 952 | 473 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 77 | 43 | 31 | −151 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 32 | 80 | 117 | 8 | 109 |
| Årets resultat | −101 | −181 | −766 | −323 | −704 | 245 | 793 | 363 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 24 | 24 | 24 | 95 | 166 | 238 | 309 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 217 | 1 167 | 427 | 904 | 1 956 | 2 334 | 1 514 |
| Kassa och bank | 1 315 | 1 623 | 2 645 | 3 549 | 1 305 | 955 | 426 | 805 |
| Omsättningstillgångar | 1 359 | 1 840 | 3 813 | 3 976 | 4 415 | 5 117 | 4 965 | 4 525 |
| Summa tillgångar | 1 383 | 1 864 | 3 836 | 4 071 | 4 581 | 5 354 | 5 274 | 4 549 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 818 | 1 368 | 2 522 | 3 240 | 4 339 | 4 472 | 3 856 | 3 665 |
| Eget kapital | 837 | 1 307 | 1 876 | 3 037 | 3 755 | 4 837 | 4 769 | 4 148 |
| Justerat eget kapital | 837 | 1 307 | 1 876 | 3 037 | 3 816 | 4 932 | 4 889 | 4 148 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 | 120 | 151 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 546 | 557 | 1 960 | 1 034 | 749 | 397 | 354 | 401 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 383 | 1 864 | 3 836 | 4 071 | 4 581 | 5 354 | 5 274 | 4 549 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 305 granskade bolag ligger Jur kand Per Larsson AB strax under mitten räknat på omsättning, med 9 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1177,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 60,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 97 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Sundsvall.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva juridisk konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Larsson (f. 1949) Styrelseledamot
- Agneta Larsson (f. 1950) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-09-15 |
|---|---|
| Bransch | Advokatbyråverksamhet (SNI 69101) |
| Adress | Rosenvägen 5, 857 30, Sundsvall Besök: Rosenvägen 5, Sundsvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 060-150750 |