Aktiebolag Jönköping 202 sökningar
Junedahls Transport AB
Mark- och grundarbeten
2,3 mkr
−3,1 %15,6 %
−4,7 p.e.32,9 %
+1,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 310 | 2 383 | 2 357 | 2 332 | 2 098 | 1 602 | 1 645 | 2 497 |
| Rörelseresultat | 360 | 484 | 390 | 461 | 448 | −42 | −92 | 208 |
| Årets resultat | 240 | 229 | 142 | 103 | 442 | −38 | −20 | 140 |
| Eget kapital | 827 | 888 | 858 | 916 | 813 | 371 | 409 | 429 |
| Balansomslutning | 2 511 | 2 799 | 3 009 | 3 467 | 1 172 | 867 | 975 | 1 411 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 310 | 2 383 | 2 357 | 2 332 | 2 098 | 1 602 | 1 645 | 2 497 |
| Personalkostnader | 712 | 721 | 726 | 704 | 704 | 664 | 677 | 780 |
| Av- och nedskrivningar | 288 | 285 | 285 | 285 | 137 | 178 | 183 | 303 |
| Övriga externa kostnader | 815 | 828 | 873 | 1 094 | 813 | 708 | 779 | 1 245 |
| Övriga rörelseposter, netto | −135 | −65 | −83 | 212 | — | −94 | −98 | 39 |
| Rörelseresultat | 360 | 484 | 390 | 461 | 448 | −42 | −92 | 208 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 59 | 96 | 117 | 81 | 0 | 0 | 4 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 302 | 388 | 273 | 380 | 450 | −40 | −97 | 195 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −100 | −100 | −250 | 93 | 2 | 77 | −10 |
| Skatt | 62 | 59 | 31 | 27 | 102 | 0 | 0 | 45 |
| Årets resultat | 240 | 229 | 142 | 103 | 442 | −38 | −20 | 140 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 794 | 2 022 | 2 307 | 2 545 | 141 | 150 | 328 | 511 |
| Kortfristiga fordringar | 519 | 427 | 522 | 637 | 567 | 578 | 575 | 848 |
| Kassa och bank | 198 | 350 | 180 | 285 | 464 | 138 | 72 | 52 |
| Omsättningstillgångar | 717 | 777 | 701 | 922 | 1 032 | 717 | 647 | 900 |
| Summa tillgångar | 2 511 | 2 799 | 3 009 | 3 467 | 1 172 | 867 | 975 | 1 411 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 487 | 559 | 616 | 713 | 271 | 309 | 329 | 189 |
| Eget kapital | 827 | 888 | 858 | 916 | 813 | 371 | 409 | 429 |
| Justerat eget kapital | 1 214 | 1 275 | 1 166 | 1 145 | 843 | 475 | 515 | 596 |
| Obeskattade reserver | 488 | 488 | 388 | 288 | 38 | 131 | 133 | 210 |
| Långfristiga skulder | 651 | 964 | 1 277 | 1 988 | 85 | 175 | 259 | 370 |
| Kortfristiga skulder | 545 | 459 | 486 | 275 | 236 | 190 | 174 | 402 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 511 | 2 799 | 3 009 | 3 467 | 1 172 | 867 | 975 | 1 411 |
| Ställda säkerheter | 1 913 | 2 182 | 2 451 | 2 720 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Junedahls Transport AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 32,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Jönköping.
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet, markentreprenad och transport till bygg och anläggningar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Peter Junedahl (f. 1967) Styrelseledamot
- Camilla Junedahl (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Johannes Björk (f. 1992) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-14 |
|---|---|
| Adress | Ludvigsberg, 561 95, Lekeryd Besök: Torestorp Ludvigsberg, Lekeryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |