Aktiebolag Kalmar
jufa Optik AB
79 sökningar
Omsättning 2026
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
100,0 %
−0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −14 | −16 | −11 | −13 | −16 | −26 | −11 | −35 |
| Årets resultat | 3 756 | 1 971 | 1 232 | 2 973 | 4 589 | 5 931 | −10 | 3 941 |
| Eget kapital | 9 424 | 9 868 | 8 149 | 9 257 | 7 631 | 8 667 | 1 836 | 3 996 |
| Balansomslutning | 9 426 | 9 870 | 8 151 | 9 259 | 7 632 | 8 682 | 1 837 | 4 957 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02* | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 14 | 16 | 11 | 13 | 16 | 26 | 11 | 35 |
| Rörelseresultat | −14 | −16 | −11 | −13 | −16 | −26 | −11 | −35 |
| Ränteintäkter | 55 | 124 | 73 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 756 | 1 971 | 1 232 | 2 973 | 4 589 | 5 931 | −10 | 3 941 |
| Årets resultat | 3 756 | 1 971 | 1 232 | 2 973 | 4 589 | 5 931 | −10 | 3 941 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02* | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 950 | 3 200 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 1 800 | 1 800 |
| Kortfristiga fordringar | 3 714 | 1 863 | 1 170 | 2 975 | 4 594 | 5 957 | 0 | 3 157 |
| Kassa och bank | 1 762 | 4 807 | 4 281 | 3 584 | 338 | 25 | 37 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 476 | 6 670 | 5 451 | 6 559 | 4 932 | 5 982 | 37 | 3 157 |
| Summa tillgångar | 9 426 | 9 870 | 8 151 | 9 259 | 7 632 | 8 682 | 1 837 | 4 957 |
| Aktiekapital | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 593 | 7 822 | 6 842 | 6 209 | 2 967 | 1 796 | 1 946 | 5 |
| Eget kapital | 9 424 | 9 868 | 8 149 | 9 257 | 7 631 | 8 667 | 1 836 | 3 996 |
| Justerat eget kapital | 9 424 | 9 868 | 8 149 | 9 257 | 7 631 | 8 667 | 1 836 | 3 996 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 15 | 1 | 961 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 426 | 9 870 | 8 151 | 9 259 | 7 632 | 8 682 | 1 837 | 4 957 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet genom konsulttjänster inom optikbranschen och därmed förenlig verksamhet.företaget ska även kunna äga och förvalta aktier.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Julia Rosenqvist (f. 1984) Ordförande, Styrelseledamot
- Ramona Lindkvist (f. 1980) Styrelseledamot
- Fanny Oskarsson (f. 1992) Styrelseledamot
Koncern
| Koncernmoder | jufa Optik AB (559054-8292) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-03-10 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | mossgatan 12, 386 32, Färjestaden Besök: Mossgatan 12, Färjestaden |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |