Aktiebolag Hudiksvall
JTR Måleri AB
62 sökningar
Omsättning 2024
4,5 mkr
+21,5 %Rörelsemarginal
8,5 %
+4,9 p.e.Soliditet
49,5 %
+17,2 p.e.Anställda
2
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 489 | 3 695 | 3 563 | 5 646 | 5 241 |
| Rörelseresultat | 382 | 135 | 49 | 408 | 352 |
| Årets resultat | 305 | 85 | 29 | 317 | 268 |
| Eget kapital | 358 | 278 | 193 | 564 | 496 |
| Balansomslutning | 723 | 861 | 995 | 995 | 907 |
| Anställda | 2 | 4 | 4 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 489 | 3 695 | 3 563 | 5 646 | 5 241 |
| Personalkostnader | 700 | 1 861 | 1 783 | 3 161 | 3 107 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 17 | 43 | 27 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 1 281 | 1 300 | 797 | 890 | 1 001 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 121 | −382 | −891 | −1 160 | −769 |
| Rörelseresultat | 382 | 135 | 49 | 408 | 352 |
| Räntekostnader | 7 | 20 | 12 | 6 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 375 | 115 | 37 | 402 | 340 |
| Skatt | 71 | 30 | 8 | 84 | 71 |
| Årets resultat | 305 | 85 | 29 | 317 | 268 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 294 | 299 | 203 | 236 | 36 |
| Varulager | 0 | 0 | 106 | 106 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 419 | 476 | 683 | 386 | 613 |
| Kassa och bank | 10 | 86 | 3 | 267 | 258 |
| Omsättningstillgångar | 429 | 561 | 792 | 759 | 871 |
| Summa tillgångar | 723 | 861 | 995 | 995 | 907 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 | 143 | 114 | 197 | 178 |
| Eget kapital | 358 | 278 | 193 | 564 | 496 |
| Justerat eget kapital | 358 | 278 | 193 | 564 | 496 |
| Långfristiga skulder | 4 | 31 | 249 | 0 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 361 | 552 | 553 | 431 | 410 |
| Summa eget kapital och skulder | 723 | 861 | 995 | 995 | 907 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 300 | 300 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte JTR Måleri AB 4,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,5 procent, och soliditeten var god — 49,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Hudiksvall.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva målerirörelse och därtill hörande tjänster, hästuppfödning, hästutbildning, hästförsäljning, försäljning av hästprodukter, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jukka Ropponen (f. 1966) Styrelseledamot
- Karoline Ropponen (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-18 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Galgbergsvägen 6B, 824 93, Hudiksvall Besök: Galgbergsvägen 6 B, Hudiksvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |