Aktiebolag Gävle
JS Stockfrakt AB
43 sökningar
Omsättning 2025
6,6 mkr
+4,9 %Rörelsemarginal
13,9 %
−1,9 p.e.Soliditet
41,6 %
+9,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 639 | 6 327 | 6 369 | 2 839 | 2 347 | 1 924 | 2 247 | 2 046 |
| Rörelseresultat | 920 | 996 | 919 | 576 | 384 | 1 125 | 124 | −61 |
| Årets resultat | 626 | 570 | 375 | 254 | 288 | 84 | 87 | 311 |
| Eget kapital | 2 459 | 2 083 | 1 638 | 1 463 | 1 409 | 1 122 | 1 038 | 1 111 |
| Balansomslutning | 5 904 | 6 400 | 6 232 | 7 368 | 3 972 | 4 247 | 2 350 | 3 005 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 639 | 6 327 | 6 369 | 2 839 | 2 347 | 1 924 | 2 247 | 2 046 |
| Personalkostnader | 628 | 626 | 621 | 571 | 523 | 519 | 545 | 533 |
| Av- och nedskrivningar | 628 | 557 | 571 | 500 | 523 | 336 | 731 | 692 |
| Övriga externa kostnader | 563 | 365 | 202 | 288 | 369 | 334 | 398 | 437 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 900 | −3 783 | −4 056 | −904 | −548 | 390 | −449 | −445 |
| Rörelseresultat | 920 | 996 | 919 | 576 | 384 | 1 125 | 124 | −61 |
| Ränteintäkter | 300 | 9 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 47 | 123 | 156 | 71 | 22 | 18 | 21 | 30 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 173 | 882 | 766 | 506 | 362 | 1 106 | 103 | −91 |
| Bokslutsdispositioner | −461 | −164 | −294 | −185 | 0 | −1 000 | 9 | 492 |
| Skatt | 86 | 148 | 97 | 66 | 74 | 23 | 24 | 89 |
| Årets resultat | 626 | 570 | 375 | 254 | 288 | 84 | 87 | 311 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 055 | 4 490 | 4 927 | 5 313 | 3 186 | 3 589 | 1 761 | 2 403 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 12 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 890 | 978 | 903 | 1 142 | 559 | 411 | 397 | 247 |
| Kassa och bank | 959 | 932 | 402 | 913 | 227 | 243 | 181 | 339 |
| Omsättningstillgångar | 1 849 | 1 910 | 1 305 | 2 055 | 786 | 658 | 590 | 602 |
| Summa tillgångar | 5 904 | 6 400 | 6 232 | 7 368 | 3 972 | 4 247 | 2 350 | 3 005 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 733 | 1 413 | 1 163 | 1 109 | 1 021 | 938 | 851 | 700 |
| Eget kapital | 2 459 | 2 083 | 1 638 | 1 463 | 1 409 | 1 122 | 1 038 | 1 111 |
| Justerat eget kapital | 4 369 | 3 627 | 3 051 | 2 643 | 2 441 | 2 154 | 1 276 | 1 356 |
| Obeskattade reserver | 2 405 | 1 944 | 1 780 | 1 486 | 1 300 | 1 300 | 300 | 308 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 803 | 2 299 | 907 | 1 404 | 403 | 991 |
| Kortfristiga skulder | 1 040 | 2 373 | 1 011 | 2 120 | 356 | 421 | 609 | 595 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 904 | 6 400 | 6 232 | 7 368 | 3 972 | 4 247 | 2 350 | 3 005 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 560 granskade bolag ligger JS Stockfrakt AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 6,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 13,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 41,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Gävle.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är skotning och transport av timmer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jani Suikki (f. 1976) Styrelseledamot
- Matti Evert Lehtinen (f. 1948) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Malin Strömbergsson (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-03-10 |
|---|---|
| Bransch | Drivning (SNI 02200) |
| Adress | Kapervägen 31, 805 98, Gävle Besök: Knapervägen 31, Gävle |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |