Aktiebolag Köping
JR VVS och BADRUM SERVICE AB
36 sökningar
3,6 mkr
+12,3 %2,9 %
+1,2 p.e.60,9 %
+0,9 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 646 | 3 247 | 4 035 | 4 142 |
| Rörelseresultat | 105 | 55 | 1 487 | 1 251 |
| Årets resultat | 74 | 41 | 941 | 739 |
| Eget kapital | 1 639 | 1 566 | 1 525 | 764 |
| Balansomslutning | 2 693 | 2 613 | 2 840 | 1 664 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 646 | 3 247 | 4 035 | 4 142 |
| Personalkostnader | 774 | 617 | 256 | 627 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 9 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 596 | 378 | 418 | 298 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 145 | −2 188 | −1 874 | −1 966 |
| Rörelseresultat | 105 | 55 | 1 487 | 1 251 |
| Ränteintäkter | 6 | 2 | 0 | — |
| Räntekostnader | 11 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 100 | 55 | 1 487 | 1 251 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −300 | −310 |
| Skatt | 26 | 15 | 246 | 202 |
| Årets resultat | 74 | 41 | 941 | 739 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 333 | 1 849 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 30 | 25 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 599 | 671 | 566 | 452 |
| Kassa och bank | 761 | 63 | 2 249 | 1 212 |
| Omsättningstillgångar | 2 361 | 764 | 2 840 | 1 664 |
| Summa tillgångar | 2 693 | 2 613 | 2 840 | 1 664 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 540 | 1 500 | 559 | 0 |
| Eget kapital | 1 639 | 1 566 | 1 525 | 764 |
| Justerat eget kapital | 2 123 | 2 050 | 2 009 | 1 010 |
| Obeskattade reserver | 610 | 610 | 610 | 310 |
| Långfristiga skulder | 218 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 226 | 437 | 705 | 590 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 693 | 2 613 | 2 840 | 1 664 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 954 granskade bolag ligger JR VVS och BADRUM SERVICE AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 60,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Köping.
Arbete med VVS installationer och badrumsservice samt allt genom värme , vatten och sanitet
Styrelse & ledning
- Hadil Rasho (f. 1978) Styrelseledamot
- Delan Shisha (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Emil Eriksson (f. 1995) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | JR VVS och BADRUM SERVICE AB (559266-0509) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-08-06 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Adelsbergsvägen 2D, 731 70, Köping Besök: Adelsbergsvägen 2 D, Köping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |