Aktiebolag Norrtälje 378 sökningar
JR Markteknik AB
Mark- och grundarbeten
89 mkr
−59,6 %-35,2 %
−33,9 p.e.21,2 %
−28,2 p.e.23
−34,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 88 981 | 219 983 | 230 602 | 251 427 | 189 594 | 196 253 | 195 939 | 157 369 |
| Rörelseresultat | −31 303 | −2 769 | 21 516 | 20 622 | 17 048 | 21 318 | 19 943 | −20 406 |
| Årets resultat | −24 554 | 810 | 6 849 | 12 335 | 13 128 | 9 479 | 46 | −36 |
| Eget kapital | 16 030 | 40 584 | 39 774 | 32 925 | 20 590 | 16 862 | 7 383 | 7 337 |
| Balansomslutning | 75 522 | 82 060 | 85 714 | 73 599 | 61 285 | 52 493 | 42 103 | 56 600 |
| Anställda | 23 | 35 | 40 | 40 | 39 | 38 | 38 | 39 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 88 981 | 219 983 | 230 602 | 251 427 | 189 594 | 196 253 | 195 939 | 157 369 |
| Personalkostnader | 22 325 | 34 244 | 35 265 | 35 077 | 33 163 | 32 968 | 31 843 | 31 758 |
| Av- och nedskrivningar | 544 | 589 | 621 | 445 | 539 | 497 | 380 | 397 |
| Övriga externa kostnader | 11 901 | 12 198 | 7 769 | 6 693 | 4 731 | 6 000 | 3 050 | 17 349 |
| Övriga rörelseposter, netto | −85 514 | −175 721 | −165 431 | −188 590 | −134 113 | −135 470 | −140 723 | −128 271 |
| Rörelseresultat | −31 303 | −2 769 | 21 516 | 20 622 | 17 048 | 21 318 | 19 943 | −20 406 |
| Ränteintäkter | 35 | 56 | 26 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 313 | 209 | 3 | 5 | 527 | 380 | 373 | 536 |
| Resultat efter finansiella poster | −32 581 | −2 922 | 21 539 | 20 660 | 16 568 | 20 969 | 19 563 | −20 995 |
| Bokslutsdispositioner | 8 027 | 0 | −2 927 | −5 100 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 4 000 | −10 000 | 0 | 0 | −8 900 | −19 450 | 21 001 |
| Skatt | 0 | 268 | 1 763 | 3 225 | 3 440 | 2 590 | 67 | 42 |
| Årets resultat | −24 554 | 810 | 6 849 | 12 335 | 13 128 | 9 479 | 46 | −36 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 060 | 1 519 | 1 945 | 1 678 | 1 578 | 12 036 | 3 023 | 950 |
| Kortfristiga fordringar | 74 462 | 80 541 | 59 171 | 50 944 | 59 707 | 29 457 | 33 080 | 55 649 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 24 598 | 20 977 | 0 | 11 000 | 6 000 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 74 462 | 80 541 | 83 769 | 71 921 | 59 707 | 40 457 | 39 080 | 55 650 |
| Summa tillgångar | 75 522 | 82 060 | 85 714 | 73 599 | 61 285 | 52 493 | 42 103 | 56 600 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 40 534 | 39 724 | 32 875 | 20 540 | 7 412 | 7 333 | 7 287 | 7 323 |
| Eget kapital | 16 030 | 40 584 | 39 774 | 32 925 | 20 590 | 16 862 | 7 383 | 7 337 |
| Justerat eget kapital | 16 030 | 46 957 | 46 147 | 36 974 | 20 590 | 16 862 | 7 383 | 7 337 |
| Obeskattade reserver | 0 | 8 027 | 8 027 | 5 100 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 600 | 2 704 | 0 | 1 201 |
| Kortfristiga skulder | 59 492 | 33 449 | 37 913 | 35 574 | 40 095 | 32 927 | 34 720 | 48 062 |
| Summa eget kapital och skulder | 75 522 | 82 060 | 85 714 | 73 599 | 61 285 | 52 493 | 42 103 | 56 600 |
| Ställda säkerheter | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 |
| Ansvarsförbindelser | 8 689 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 487 granskade bolag ligger JR Markteknik AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 89 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -35,2 procent, och soliditeten var måttlig — 21,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 60 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 23 personer, med säte i Norrtälje.
Bolaget ska bedriva entreprenader och beredning avseende främst mark- och grundarbeten samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jeanette Reuterskiöld (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Helenius (f. 1990) Styrelseledamot
- Johan Olovsson (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Robert Carlsson (f. 1982) Extern VD
- Jenny Holmgren (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | NeTel AB (556592-4056) |
|---|---|
| Koncernmoder | Netel Holding AB (publ) (559327-6263) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-10-10 |
|---|---|
| Adress | Propellervägen 4a, 183 62, Täby Besök: Propellervägen 4 A, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6451400 |