Aktiebolag Gagnef
JPG Entreprenad & Bygg AB
14 sökningar
2,1 mkr
+15,5 %7,2 %
+8,9 p.e.40,1 %
+20,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 104 | 1 822 | 2 663 | 1 357 |
| Rörelseresultat | 152 | −31 | 66 | 43 |
| Årets resultat | 123 | −31 | 50 | 34 |
| Eget kapital | 226 | 103 | 134 | 84 |
| Balansomslutning | 563 | 524 | 256 | 224 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 104 | 1 822 | 2 663 | 1 357 |
| Personalkostnader | 597 | 608 | 642 | 459 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 3 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 289 | 252 | 224 | 116 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 063 | −990 | −1 728 | −738 |
| Rörelseresultat | 152 | −31 | 66 | 43 |
| Resultat efter finansiella poster | 152 | −31 | 66 | 43 |
| Skatt | 29 | 0 | 16 | 9 |
| Årets resultat | 123 | −31 | 50 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 19 | 22 | 25 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 245 | 327 | 69 | 49 |
| Kassa och bank | 299 | 175 | 162 | 148 |
| Omsättningstillgångar | 544 | 502 | 232 | 197 |
| Summa tillgångar | 563 | 524 | 256 | 224 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 53 | 84 | 34 | 0 |
| Eget kapital | 226 | 103 | 134 | 84 |
| Justerat eget kapital | 226 | 103 | 134 | 84 |
| Långfristiga skulder | 60 | 60 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 277 | 361 | 122 | 140 |
| Summa eget kapital och skulder | 563 | 524 | 256 | 224 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger JPG Entreprenad & Bygg AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 40,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Gagnef.
Bolaget ska bedriva byggnadssnickeriarbeten, renovering och nybyggnationer, golv- och väggbeläggningsarbeten, motor- fordonsreparationer, däckservice, uthyrning av jordbruks- maskiner samt uthyrning av övrig utrustning och övriga maskiner och materiella tillgångar som snickerimaskiner, fordons reparationsverktyg, uthyrning av släpvagn, bil- transport, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jörgen Prosén Gustafves (f. 1976) Styrelseledamot
- Josefine Gustafves (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Tallbacksvägen 8, 785 30, Gagnef Besök: Tallbacksvägen 8, Gagnef |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |