Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar JP Markteknik AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
JP Markteknik AB ökade omsättningen med 17 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 088 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 28,8 procent, mot branschmedianens 6,3 procent.
Soliditeten ligger på 61,6 procent — branschens median är 41,3 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Mark- och grundarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 264 | 1 890 | 86 % | |
| Värdeförändring | +46,0 % | 276 | 1 870 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,4 % | 566 | 2 087 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 28,8 % | 39 | 2 088 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,8 % | 230 | 2 088 | 89 % |
| Soliditet | 61,6 % | 440 | 2 084 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 171 tkr | 994 | 2 088 | 52 % |
| Rörelseresultat per anställd | 624 tkr | 149 | 2 088 | 93 % |
| Nettoomsättning | 26 051 tkr | 685 | 2 088 | 67 % |
| Rörelseresultat | 7 492 tkr | 194 | 2 088 | 91 % |
| Antal anställda | 12 | 578 | 2 088 | 72 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 376 | 9 259 | 85 % | |
| Värdeförändring | +46,0 % | 1 936 | 9 142 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,4 % | 2 173 | 10 556 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 28,8 % | 430 | 10 543 | 96 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,8 % | 2 213 | 10 557 | 79 % |
| Soliditet | 61,6 % | 2 918 | 10 531 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 171 tkr | 4 495 | 10 557 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 624 tkr | 1 037 | 10 557 | 90 % |
| Nettoomsättning | 26 051 tkr | 3 876 | 10 557 | 63 % |
| Rörelseresultat | 7 492 tkr | 1 168 | 10 557 | 89 % |
| Antal anställda | 12 | 3 519 | 10 557 | 67 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 716 | 78 068 | 85 % | |
| Värdeförändring | +46,0 % | 16 400 | 76 955 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | +17,4 % | 18 148 | 87 561 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 28,8 % | 3 503 | 87 479 | 96 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,8 % | 18 783 | 87 581 | 79 % |
| Soliditet | 61,6 % | 24 226 | 87 385 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 171 tkr | 36 459 | 87 582 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 624 tkr | 8 025 | 87 582 | 91 % |
| Nettoomsättning | 26 051 tkr | 31 686 | 87 582 | 64 % |
| Rörelseresultat | 7 492 tkr | 9 952 | 87 582 | 89 % |
| Antal anställda | 12 | 29 303 | 87 582 | 67 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .