Aktiebolag Orust
Jones Engineering AB
21 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
−4,0 %Rörelsemarginal
39,6 %
−1,0 p.e.Soliditet
85,5 %
−0,5 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 937 | 3 058 | 2 684 | 2 509 | 2 398 | 2 286 | 2 398 |
| Rörelseresultat | 1 164 | 1 242 | 837 | 890 | 769 | 695 | 861 |
| Årets resultat | 916 | 985 | 666 | 706 | 607 | 546 | 675 |
| Eget kapital | 2 350 | 1 934 | 1 349 | 1 383 | 1 077 | 871 | 725 |
| Balansomslutning | 2 748 | 2 248 | 1 632 | 1 605 | 1 405 | 1 211 | 1 096 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 937 | 3 058 | 2 684 | 2 509 | 2 398 | 2 286 | 2 398 |
| Personalkostnader | 1 513 | 1 441 | 1 426 | 1 366 | 1 457 | 1 350 | 1 323 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 382 | 368 | 405 | 238 | 278 | 241 | 214 |
| Övriga rörelseposter, netto | 127 | — | — | −15 | 106 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 164 | 1 242 | 837 | 890 | 769 | 695 | 861 |
| Ränteintäkter | 1 | 5 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 4 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 162 | 1 243 | 839 | 890 | 767 | 696 | 859 |
| Skatt | 246 | 258 | 173 | 184 | 161 | 150 | 184 |
| Årets resultat | 916 | 985 | 666 | 706 | 607 | 546 | 675 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 | 15 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 722 | 590 | 335 | 401 | 347 | 269 | 476 |
| Kassa och bank | 2 016 | 1 643 | 1 277 | 1 204 | 1 059 | 942 | 620 |
| Omsättningstillgångar | 2 738 | 2 233 | 1 612 | 1 605 | 1 405 | 1 211 | 1 096 |
| Summa tillgångar | 2 748 | 2 248 | 1 632 | 1 605 | 1 405 | 1 211 | 1 096 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 384 | 899 | 633 | 627 | 420 | 275 | 0 |
| Eget kapital | 2 350 | 1 934 | 1 349 | 1 383 | 1 077 | 871 | 725 |
| Justerat eget kapital | 2 350 | 1 934 | 1 349 | 1 383 | 1 077 | 871 | 725 |
| Kortfristiga skulder | 398 | 314 | 283 | 222 | 328 | 340 | 371 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 748 | 2 248 | 1 632 | 1 605 | 1 405 | 1 211 | 1 096 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger Jones Engineering AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 39,6 procent, och soliditeten var hög — 85,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Orust.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom engineering, upphandling, bygg mot industrin samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- John Jones (f. 1963) Styrelseledamot
- Gunilla Jones (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-29 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Hermelinvägen 6, 472 31, Svanesund Besök: Hermelinvägen 6, Svanesund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |