Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Jomasea AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Jomasea AB ökade omsättningen med 44 procent senaste året. Medianen bland branschens 62 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 19,7 procent, mot branschmedianens 3,9 procent.
Soliditeten ligger på 60,5 procent — branschens median är 34,1 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 19 | 51 | 63 % | |
| Värdeförändring | +73,0 % | 8 | 49 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | +44,1 % | 3 | 62 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 19,7 % | 5 | 62 | 92 % |
| Avkastning på eget kapital | 89,1 % | 2 | 62 | 97 % |
| Soliditet | 60,5 % | 17 | 62 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 754 tkr | 51 | 62 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 345 tkr | 21 | 62 | 66 % |
| Nettoomsättning | 14 030 tkr | 44 | 62 | 29 % |
| Rörelseresultat | 2 760 tkr | 22 | 62 | 65 % |
| Antal anställda | 8 | 25 | 62 | 60 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 106 | 13 440 | 77 % | |
| Värdeförändring | +73,0 % | 1 679 | 13 250 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +44,1 % | 991 | 15 005 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 19,7 % | 1 557 | 14 992 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 89,1 % | 326 | 15 010 | 98 % |
| Soliditet | 60,5 % | 4 476 | 14 967 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 754 tkr | 8 399 | 15 010 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 345 tkr | 3 037 | 15 010 | 80 % |
| Nettoomsättning | 14 030 tkr | 8 342 | 15 010 | 44 % |
| Rörelseresultat | 2 760 tkr | 3 846 | 15 010 | 74 % |
| Antal anställda | 8 | 7 044 | 15 010 | 53 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 17 130 | 78 068 | 78 % | |
| Värdeförändring | +73,0 % | 10 079 | 76 955 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +44,1 % | 5 833 | 87 561 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 19,7 % | 9 186 | 87 479 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | 89,1 % | 2 010 | 87 581 | 98 % |
| Soliditet | 60,5 % | 25 419 | 87 385 | 71 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 754 tkr | 48 275 | 87 582 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | 345 tkr | 17 089 | 87 582 | 80 % |
| Nettoomsättning | 14 030 tkr | 47 985 | 87 582 | 45 % |
| Rörelseresultat | 2 760 tkr | 22 192 | 87 582 | 75 % |
| Antal anställda | 8 | 41 039 | 87 582 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .