Aktiebolag Ängelholm
JoLi AB
5 sökningar
738 tkr
−33,6 %7,9 %
+1,7 p.e.61,9 %
+14,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 738 | 1 112 | 1 628 |
| Rörelseresultat | 58 | 69 | 127 |
| Årets resultat | 45 | 52 | 76 |
| Eget kapital | 223 | 179 | 126 |
| Balansomslutning | 360 | 379 | 385 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 738 | 1 112 | 1 628 |
| Personalkostnader | 414 | 730 | 1 021 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 29 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 188 | 194 | 241 |
| Övriga rörelseposter, netto | −49 | −90 | −198 |
| Rörelseresultat | 58 | 69 | 127 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 3 |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | 68 | 130 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −33 |
| Skatt | 13 | 16 | 21 |
| Årets resultat | 45 | 52 | 76 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 187 | 216 | 246 |
| Varulager | 54 | 38 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 16 | 0 |
| Kassa och bank | 88 | 109 | 115 |
| Omsättningstillgångar | 173 | 162 | 139 |
| Summa tillgångar | 360 | 379 | 385 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 128 | 77 | 0 |
| Eget kapital | 223 | 179 | 126 |
| Justerat eget kapital | 249 | 205 | 152 |
| Obeskattade reserver | 33 | 33 | 33 |
| Långfristiga skulder | 82 | 85 | 103 |
| Kortfristiga skulder | 22 | 82 | 123 |
| Summa eget kapital och skulder | 360 | 379 | 385 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 987 granskade bolag ligger JoLi AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 738 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,9 procent, och soliditeten var hög — 61,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 34 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ängelholm.
Vi ska bedriva frisörverksamhet. Tjänster som vi jobbar med är att klippa hår, färga hår. Kommer också sälja en del schampo och balsam. De kommer också finnas frisörstolar som vi hyr ut.
Styrelse & ledning
- Linnéa Götesson (f. 1995) Styrelseledamot
- Joakim Pantzar (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-22 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Norra sockerbruksgatan 1A, 262 63, Ängelholm Besök: Norra Sockerbruksgatan 1 A, Ängelholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |