starkabolag.se

Aktiebolag Arvika

John-Anders Ålander Byggnads AB

69 sökningar

Omsättning 2026

3,8 mkr

+42,2 %
Rörelsemarginal

0,9 %

+7,6 p.e.
Soliditet

34,0 %

−4,8 p.e.
Anställda

3

+50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning3 8192 6863 4363 2582 145
Rörelseresultat33−1812148269
Årets resultat33−1771695893
Eget kapital394361588420411
Balansomslutning1 1819511 018999730
Anställda32222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning3 8192 6863 4363 2582 145
Personalkostnader2 0141 4681 2311 2001 204
Av- och nedskrivningar58321660
Övriga externa kostnader475379347320300
Övriga rörelseposter, netto−1 239−988−1 628−1 650−572
Rörelseresultat33−1812148269
Ränteintäkter042——
Räntekostnader10120
Resultat efter finansiella poster33−17721581108
Bokslutsdispositioner0−1−3−70
Skatt00441514
Årets resultat33−1771695893

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar35037212111249
Varulager12081613034
Kortfristiga fordringar519384350617250
Kassa och bank192114486240397
Omsättningstillgångar831579896887680
Summa tillgångar1 1819511 018999730
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat311488369312268
Eget kapital394361588420411
Justerat eget kapital402369596426411
Obeskattade reserver10101070
Kortfristiga skulder777580420572319
Summa eget kapital och skulder1 1819511 018999730

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte John-Anders Ålander Byggnads AB 3,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,9 procent, och soliditeten var god — 34,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 42 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Arvika.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnationer, snickeri och golvläggning samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är John-Anders Ålander Byggnads AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av John-Anders Ålander Byggnads AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller John-Anders Ålander Byggnads AB (556827-8526)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-11-26
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Skogskanten, 670 35, Gunnarskog
Besök: Stora Årbotten Skogskanten, Gunnarskog
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad