starkabolag.se

Aktiebolag Piteå

Johansson och Lundmark Bygg Aktiebolag

150 sökningar

Omsättning 2025

4 mkr

−0,8 %
Rörelsemarginal

1,0 %

−10,3 p.e.
Soliditet

43,1 %

−9,3 p.e.
Anställda

2

−50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 9663 9995 8883 2344 324
Rörelseresultat4045232882−19
Årets resultat1735123079−23
Eget kapital664907556326247
Balansomslutning1 6431 8151 3619681 318
Anställda24445
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 9663 9995 8883 2344 324
Personalkostnader1 3461 4901 4391 6742 108
Av- och nedskrivningar197777
Övriga externa kostnader817728735633531
Övriga rörelseposter, netto−1 744−1 322−3 379−838−1 697
Rörelseresultat4045232882−19
Räntekostnader124554
Resultat efter finansiella poster2844832279−23
Bokslutsdispositioner00−5500
Skatt12973700
Årets resultat1735123079−23

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar584111825
Kortfristiga fordringar1 0697576848941 183
Kassa och bank5161 05466656110
Omsättningstillgångar1 5841 8111 3509501 294
Summa tillgångar1 6431 8151 3619681 318
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat787436206127150
Eget kapital664907556326247
Justerat eget kapital708951600326247
Obeskattade reserver55555500
Långfristiga skulder25422138
Kortfristiga skulder6708317496391 063
Summa eget kapital och skulder1 6431 8151 3619681 318
Ställda säkerheter350350300350350
Ansvarsförbindelser0260260260260

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Johansson och Lundmark Bygg Aktiebolag 4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 43,1 procent får betecknas som god. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Piteå.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet ävensom idka därmed fö- renlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Johansson och Lundmark Bygg Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Johansson och Lundmark Bygg Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Johansson och Lundmark Bygg Aktiebolag (556436-6010)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Johansson och Lundmark Bygg Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-11-13
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Fridhemsvägen 1, 941 91, Piteå
Besök: Fridhemsvägen 1, Piteå
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-3227048