starkabolag.se

Aktiebolag Vaggeryd

JOBA AB

59 sökningar

Omsättning 2025

546 tkr

+73,3 %
Rörelsemarginal

47,4 %

+20,1 p.e.
Soliditet

61,2 %

+12,3 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning546315530304311
Rörelseresultat25986297115114
Årets resultat10861615846
Eget kapital434326264203145
Balansomslutning1 2481 1861 598555525
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning546315530304311
Personalkostnader00001
Av- och nedskrivningar106106464848
Övriga externa kostnader60105179142135
Övriga rörelseposter, netto−121−18−8—−13
Rörelseresultat25986297115114
Ränteintäkter131——
Räntekostnader27422566
Resultat efter finansiella poster23247273108108
Bokslutsdispositioner−9731−196−35−50
Skatt2816171513
Årets resultat10861615846

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar690796902164212
Kortfristiga fordringar71451516961
Kassa och bank277240500322251
Omsättningstillgångar558391696391313
Summa tillgångar1 2481 1861 598555525
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat2762151539549
Eget kapital434326264203145
Justerat eget kapital764579542325239
Obeskattade reserver415319350154119
Långfristiga skulder29939678147175
Kortfristiga skulder10014520315186
Summa eget kapital och skulder1 2481 1861 598555525
Ställda säkerheter690796902160203

Verksamhet

JOBA AB omsatte 546 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 745 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 47,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 61,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 73 procent. Sätet finns i Vaggeryd.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet som lastbilslots och transportplanerare samt utföra reparationer och service på fordon och maskiner.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är JOBA AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av JOBA AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller JOBA AB (559116-2051)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

JOBA AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-06-20
Bransch Personaluthyrning (SNI 78201)
Adress
Bondstorp Någorlunda 4, 562 91, Månsarp
Besök: Bondstorp Någorlunda 4, Månsarp
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad