Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar JN Isolering AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
JN Isolering AB ökade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 128 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 10,5 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 87,2 procent — branschens median är 46,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Installation av isolering
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 36 | 118 | 69 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 55 | 117 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,6 % | 40 | 128 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 32 | 128 | 75 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 83 | 128 | 35 % |
| Soliditet | 87,2 % | 3 | 127 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 729 tkr | 48 | 128 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | 182 tkr | 30 | 128 | 77 % |
| Nettoomsättning | 6 916 tkr | 92 | 128 | 28 % |
| Rörelseresultat | 728 tkr | 52 | 128 | 59 % |
| Antal anställda | 4 | 89 | 128 | 30 % |
Uppsala län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 799 | 2 239 | 64 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 1 418 | 2 208 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,6 % | 627 | 2 440 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 681 | 2 436 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 1 620 | 2 440 | 34 % |
| Soliditet | 87,2 % | 91 | 2 435 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 729 tkr | 1 294 | 2 440 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 182 tkr | 832 | 2 440 | 66 % |
| Nettoomsättning | 6 916 tkr | 1 910 | 2 440 | 22 % |
| Rörelseresultat | 728 tkr | 1 266 | 2 440 | 48 % |
| Antal anställda | 4 | 1 811 | 2 440 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 30 768 | 78 296 | 61 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 50 548 | 77 179 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,6 % | 22 415 | 87 570 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 24 710 | 87 488 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 57 828 | 87 590 | 34 % |
| Soliditet | 87,2 % | 2 779 | 87 388 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 729 tkr | 49 139 | 87 591 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 182 tkr | 31 459 | 87 591 | 64 % |
| Nettoomsättning | 6 916 tkr | 70 153 | 87 591 | 20 % |
| Rörelseresultat | 728 tkr | 46 252 | 87 591 | 47 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |