Aktiebolag Gislaved
JMG Kraft AB
83 sökningar
Omsättning 2026
144 tkr
−47,1 %Rörelsemarginal
1,4 %
+2,1 p.e.Soliditet
11,9 %
+0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 144 | 272 | 330 | 339 | 0 | 352 | 212 | 272 |
| Rörelseresultat | 2 | −2 | −314 | −506 | 28 | 297 | 63 | 16 |
| Årets resultat | 5 | 2 | 3 | 3 | 22 | 234 | 49 | 11 |
| Eget kapital | 339 | 334 | 332 | 330 | 327 | 489 | 432 | 555 |
| Balansomslutning | 2 842 | 2 846 | 2 849 | 3 154 | 3 461 | 716 | 638 | 564 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 144 | 272 | 330 | 339 | 0 | 352 | 212 | 272 |
| Av- och nedskrivningar | 110 | 110 | 110 | 110 | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 32 | 156 | 275 | 300 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −8 | −259 | −435 | — | −54 | −148 | −255 |
| Rörelseresultat | 2 | −2 | −314 | −506 | 28 | 297 | 63 | 16 |
| Ränteintäkter | 3 | 4 | 8 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | 2 | −306 | −506 | 28 | 297 | 62 | 15 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 309 | 510 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 | 64 | 13 | 4 |
| Årets resultat | 5 | 2 | 3 | 3 | 22 | 234 | 49 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 301 | 2 411 | 2 521 | 2 631 | 2 741 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 259 | 293 | 325 | 273 | 148 | 462 | 297 | 518 |
| Kassa och bank | 282 | 142 | 3 | 250 | 572 | 255 | 341 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 541 | 435 | 328 | 523 | 720 | 716 | 638 | 564 |
| Summa tillgångar | 2 842 | 2 846 | 2 849 | 3 154 | 3 461 | 716 | 638 | 564 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 284 | 282 | 279 | 277 | 255 | 205 | 333 | 494 |
| Eget kapital | 339 | 334 | 332 | 330 | 327 | 489 | 432 | 555 |
| Justerat eget kapital | 339 | 334 | 332 | 330 | 327 | 489 | 432 | 555 |
| Långfristiga skulder | 2 405 | 2 405 | 2 405 | 2 714 | 3 024 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 98 | 107 | 112 | 110 | 110 | 227 | 206 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 842 | 2 846 | 2 849 | 3 154 | 3 461 | 716 | 638 | 564 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 166 granskade bolag ligger JMG Kraft AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 144 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 1,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 11,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 47 procent. Bolaget hör hemma i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tillverkning och handel med träemballage, utföra elektrikerarbeten, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Gunnarsson (f. 1969) Styrelseledamot
- Mats Gunnarsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anders Claesson (f. 1968) Revisor
Koncern
| Moderbolag | GA Emballage AB (556700-7975) |
|---|---|
| Koncernmoder | GA Emballage AB (556700-7975) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-09-08 |
|---|---|
| Bransch | Träförpackningstillverkning (SNI 16240) |
| Adress | Plåtgatan 6, 333 33, Smålandsstenar Besök: Plåtgatan 6, Smålandsstenar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |