Aktiebolag Gislaved
JMC Industriteknik AB
79 sökningar
Omsättning 2025
32,7 mkr
−42,3 %Rörelsemarginal
-6,0 %
−16,2 p.e.Soliditet
32,9 %
−11,9 p.e.Anställda
12
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 716 | 56 677 | 41 096 | 44 840 | 37 052 |
| Rörelseresultat | −1 975 | 5 747 | 2 703 | 7 133 | 4 561 |
| Årets resultat | −194 | 3 390 | 2 136 | 4 535 | 2 625 |
| Eget kapital | 5 793 | 6 987 | 4 596 | 8 460 | 5 426 |
| Balansomslutning | 29 705 | 27 771 | 27 586 | 24 892 | 22 421 |
| Anställda | 12 | 10 | 9 | 10 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 716 | 56 677 | 41 096 | 44 840 | 37 052 |
| Personalkostnader | 10 889 | 9 065 | 7 935 | 8 995 | 8 354 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 81 | 50 | 32 | 71 |
| Övriga externa kostnader | 6 382 | 7 768 | 6 144 | 5 373 | 6 481 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 345 | −34 016 | −24 264 | −23 307 | −17 585 |
| Rörelseresultat | −1 975 | 5 747 | 2 703 | 7 133 | 4 561 |
| Ränteintäkter | 0 | 360 | 173 | — | — |
| Räntekostnader | 80 | 6 | 14 | 3 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 055 | 6 101 | 2 862 | 7 478 | 4 549 |
| Bokslutsdispositioner | 1 861 | −1 085 | −128 | −1 175 | −622 |
| Koncernbidrag | 0 | −700 | 0 | −545 | −600 |
| Skatt | 0 | 926 | 598 | 1 223 | 701 |
| Årets resultat | −194 | 3 390 | 2 136 | 4 535 | 2 625 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 206 | 280 | 328 | 77 | 229 |
| Varulager | 9 999 | 8 538 | 8 436 | 8 033 | 7 171 |
| Kortfristiga fordringar | 9 880 | 8 649 | 4 781 | 3 472 | 6 750 |
| Kassa och bank | 9 620 | 10 304 | 14 041 | 13 310 | 8 271 |
| Omsättningstillgångar | 29 499 | 27 491 | 27 258 | 24 816 | 22 192 |
| Summa tillgångar | 29 705 | 27 771 | 27 586 | 24 892 | 22 421 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 937 | 3 547 | 2 410 | 3 875 | 2 751 |
| Eget kapital | 5 793 | 6 987 | 4 596 | 8 460 | 5 426 |
| Justerat eget kapital | 9 777 | 12 448 | 9 196 | 12 959 | 8 992 |
| Obeskattade reserver | 5 018 | 6 878 | 5 794 | 5 666 | 4 491 |
| Avsättningar | 336 | 72 | 99 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 18 558 | 13 834 | 17 097 | 10 766 | 12 504 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 705 | 27 771 | 27 586 | 24 892 | 22 421 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 1 295 | 135 |
Verksamhet
Med 32,7 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör JMC Industriteknik AB till den övre fjärdedelen bland branschens 2 497 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -6,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 32,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 42 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva service och konsultverksamhet på maskiner inom plast- och tillverkningsindustrin, samt handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henrik Engqvist (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Mari Rudqvist (f. 1980) Styrelseledamot
- Mårten Albinsson (f. 1987) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Lars Heed (f. 1973) Extern VD
- Stefan Andersson (f. 1967) Revisor
- Linnéa Park Lindahl (f. 1991) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-12-02 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120) |
| Adress | Ågatan 48, 334 32, Anderstorp Besök: Ågatan 48, Anderstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |