starkabolag.se

Aktiebolag Kiruna

JK Rail AB

158 sökningar

Omsättning 2025

200 tkr

+239,0 %
Rörelsemarginal

-39,5 %

Soliditet

38,8 %

+3,0 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning200592588252 266
Rörelseresultat−79−272139−138−215
Årets resultat−71−284100−163−152
Eget kapital170242525425589
Balansomslutning4386768071 0321 437
Anställda00002
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning200592588252 266
Personalkostnader5756822661 037
Av- och nedskrivningar12710494149153
Övriga externa kostnader95160128412579
Övriga rörelseposter, netto—−11185−136−712
Rörelseresultat−79−272139−138−215
Räntekostnader1811392638
Resultat efter finansiella poster−71−284100−163−252
Bokslutsdispositioner0000100
Årets resultat−71−284100−163−152

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar263595566467723
Kortfristiga fordringar12965128390355
Kassa och bank4616113175358
Omsättningstillgångar17581241565714
Summa tillgångar4386768071 0321 437
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat191476375538691
Eget kapital170242525425589
Justerat eget kapital170242525425589
Avsättningar7575757575
Långfristiga skulder0016326645
Kortfristiga skulder193359191206128
Summa eget kapital och skulder4386768071 0321 437
Ställda säkerheter757515000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte JK Rail AB 200 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -39,5 procent, och soliditeten var god — 38,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 239 procent. Sätet finns i Kiruna.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Tillhandahåller konsulttjänster inom trafiksäkerhet till järnvägen samt utbildning inom samma område.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är JK Rail AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av JK Rail AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller JK Rail AB (559068-1572)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Koncernmoder JK Rail AB (559068-1572)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-06-30
Bransch Anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120)
Adress
Fasadvägen 24, 981 41, Kiruna
Besök: Fasadvägen 24, Kiruna
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad