starkabolag.se

Aktiebolag Mark

JK Linjeröjning AB

31 sökningar

Omsättning 2026

1,9 mkr

+1,9 %
Rörelsemarginal

11,3 %

+2,1 p.e.
Soliditet

78,5 %

+8,8 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Omsättning1 9171 8821 7341 574447
Rörelseresultat217174106368161
Årets resultat1721439124881
Eget kapital501429366355106
Balansomslutning713702798869459
Anställda22221
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06*
Nettoomsättning1 9171 8821 7341 574447
Personalkostnader1 1801 2401 07180087
Av- och nedskrivningar4946464627
Övriga externa kostnader473464512360172
Övriga rörelseposter, netto—42———
Rörelseresultat217174106368161
Räntekostnader14565
Resultat efter finansiella poster216170101362156
Bokslutsdispositioner21114−49−53
Skatt4638246522
Årets resultat1721439124881

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06*
Anläggningstillgångar5968114160204
Kortfristiga fordringar179230251302123
Kassa och bank475404433407132
Omsättningstillgångar654634684709255
Summa tillgångar713702798869459
Aktiekapital2525252525
Balanserat resultat304261250820
Eget kapital501429366355106
Justerat eget kapital560489435436148
Obeskattade reserver74768710253
Långfristiga skulder0003193
Kortfristiga skulder138197345381207
Summa eget kapital och skulder713702798869459

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte JK Linjeröjning AB 1,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 11,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 78,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Mark.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet består av linjeröjning och skogsarbete samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är JK Linjeröjning AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av JK Linjeröjning AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller JK Linjeröjning AB (559316-2190)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

JK Linjeröjning AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2021-05-06
Bransch Skogsskötsel (SNI 02102)
Adress
Öresten Lilla Roaslätt, 511 91, Skene
Besök: Öresten Lilla Roaslätt, Skene
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad