Aktiebolag Nyköping
Jimmy Nilssons Snickeri AB
80 sökningar
Omsättning 2025
5,6 mkr
−20,7 %Rörelsemarginal
0,9 %
−13,6 p.e.Soliditet
73,6 %
+23,8 p.e.Anställda
5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 572 | 7 025 | 6 796 | 5 345 | 5 611 |
| Rörelseresultat | 48 | 1 017 | 867 | 383 | 335 |
| Årets resultat | 232 | 707 | 506 | 135 | 160 |
| Eget kapital | 1 562 | 1 330 | 623 | 2 402 | 2 268 |
| Balansomslutning | 3 228 | 4 718 | 4 158 | 4 159 | 5 245 |
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 572 | 7 025 | 6 796 | 5 345 | 5 611 |
| Personalkostnader | 2 816 | 3 162 | 3 152 | 2 509 | 2 843 |
| Av- och nedskrivningar | 94 | 99 | 70 | 104 | 170 |
| Övriga externa kostnader | 1 066 | 975 | 994 | 715 | 515 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 548 | −1 772 | −1 713 | −1 634 | −1 748 |
| Rörelseresultat | 48 | 1 017 | 867 | 383 | 335 |
| Ränteintäkter | 1 | 12 | 12 | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 25 | 40 | 60 | 50 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 1 004 | 840 | 324 | 287 |
| Bokslutsdispositioner | 259 | −108 | −200 | −100 | −85 |
| Skatt | 67 | 189 | 134 | 89 | 42 |
| Årets resultat | 232 | 707 | 506 | 135 | 160 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 282 | 389 | 488 | 1 596 | 2 687 |
| Varulager | 361 | 356 | 263 | 431 | 274 |
| Kortfristiga fordringar | 603 | 2 626 | 679 | 488 | 413 |
| Kassa och bank | 1 982 | 1 347 | 2 728 | 1 644 | 1 871 |
| Omsättningstillgångar | 2 946 | 4 329 | 3 671 | 2 563 | 2 558 |
| Summa tillgångar | 3 228 | 4 718 | 4 158 | 4 159 | 5 245 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 215 | 508 | 2 | 2 152 | 1 993 |
| Eget kapital | 1 562 | 1 330 | 623 | 2 402 | 2 268 |
| Justerat eget kapital | 2 376 | 2 349 | 1 556 | 3 207 | 2 994 |
| Obeskattade reserver | 1 025 | 1 284 | 1 175 | 1 014 | 914 |
| Långfristiga skulder | 25 | 1 333 | 1 283 | 70 | 1 306 |
| Kortfristiga skulder | 616 | 771 | 1 077 | 673 | 757 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 228 | 4 718 | 4 158 | 4 159 | 5 245 |
| Ställda säkerheter | 829 | 853 | 999 | 1 033 | 3 515 |
Verksamhet
Jimmy Nilssons Snickeri AB omsatte 5,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 73,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Nyköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är snickeri med tillverkning, reparationer, målning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jimmy Nilsson (f. 1972) Styrelseledamot
- Linda Nilsson (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Patrik Ericsson (f. 1970) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Jimmy Nilsson Holding AB (559402-2229) |
|---|---|
| Koncernmoder | Jimmy Nilsson Holding AB (559402-2229) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-01-31 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier (SNI 16239) |
| Adress | Maskingatan 4, 613 41, Oxelösund Besök: Maskingatan 4, Oxelösund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |