Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar JEV Eltjänst AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
JEV Eltjänst AB ökade omsättningen med 67 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 5,5 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 41,9 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 45 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 324 | 1 913 | 83 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 602 | 1 888 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +67,2 % | 109 | 2 118 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 1 150 | 2 117 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,5 % | 474 | 2 118 | 78 % |
| Soliditet | 41,9 % | 1 326 | 2 115 | 37 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 344 tkr | 1 643 | 2 118 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 74 tkr | 1 267 | 2 118 | 40 % |
| Nettoomsättning | 60 485 tkr | 237 | 2 118 | 89 % |
| Rörelseresultat | 3 315 tkr | 376 | 2 118 | 82 % |
| Antal anställda | 45 | 116 | 2 118 | 95 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 513 | 2 027 | 75 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 901 | 2 006 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +67,2 % | 68 | 2 233 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 1 103 | 2 232 | 51 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,5 % | 376 | 2 233 | 83 % |
| Soliditet | 41,9 % | 1 245 | 2 229 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 344 tkr | 1 622 | 2 233 | 27 % |
| Rörelseresultat per anställd | 74 tkr | 1 297 | 2 233 | 42 % |
| Nettoomsättning | 60 485 tkr | 404 | 2 233 | 82 % |
| Rörelseresultat | 3 315 tkr | 497 | 2 233 | 78 % |
| Antal anställda | 45 | 185 | 2 233 | 92 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 19 050 | 78 286 | 76 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 33 212 | 77 169 | 57 % |
| Tillväxt i omsättning | +67,2 % | 2 962 | 87 562 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 42 310 | 87 475 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,5 % | 17 606 | 87 581 | 80 % |
| Soliditet | 41,9 % | 48 912 | 87 381 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 344 tkr | 63 718 | 87 582 | 27 % |
| Rörelseresultat per anställd | 74 tkr | 50 200 | 87 582 | 43 % |
| Nettoomsättning | 60 485 tkr | 16 820 | 87 582 | 81 % |
| Rörelseresultat | 3 315 tkr | 19 360 | 87 582 | 78 % |
| Antal anställda | 45 | 7 785 | 87 582 | 91 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .