Aktiebolag Strängnäs
Jesper & Pernilla AB
37 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
69,3 %
+1,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −3 | −2 | −3 | −2 | −3 | −2 | 0 | −28 |
| Årets resultat | 835 | −2 | 68 | −2 | −9 | 1 458 | 684 | 4 154 |
| Eget kapital | 6 682 | 6 401 | 6 404 | 6 336 | 6 338 | 6 347 | 4 889 | 4 204 |
| Balansomslutning | 9 637 | 9 477 | 8 510 | 8 412 | 8 462 | 9 582 | 8 211 | 5 928 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −3 | −2 | −3 | −2 | −3 | −2 | 0 | −28 |
| Ränteintäkter | 839 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 835 | −2 | 68 | −2 | −9 | 1 458 | 693 | 4 154 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 |
| Årets resultat | 835 | −2 | 68 | −2 | −9 | 1 458 | 684 | 4 154 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 524 | 3 487 | 3 547 | 3 449 | 3 449 | 3 268 | 1 469 | 4 223 |
| Kortfristiga fordringar | 5 945 | 5 985 | 4 954 | 4 953 | 4 951 | 6 248 | 6 739 | 1 698 |
| Kassa och bank | 168 | 5 | 9 | 10 | 62 | 66 | 3 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 6 113 | 5 990 | 4 963 | 4 963 | 5 013 | 6 314 | 6 742 | 1 705 |
| Summa tillgångar | 9 637 | 9 477 | 8 510 | 8 412 | 8 462 | 9 582 | 8 211 | 5 928 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 797 | 6 353 | 6 286 | 6 288 | 6 297 | 4 839 | 4 155 | 0 |
| Eget kapital | 6 682 | 6 401 | 6 404 | 6 336 | 6 338 | 6 347 | 4 889 | 4 204 |
| Justerat eget kapital | 6 682 | 6 401 | 6 404 | 6 336 | 6 338 | 6 347 | 4 889 | 4 204 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 724 |
| Kortfristiga skulder | 2 955 | 3 076 | 2 106 | 2 076 | 2 124 | 3 235 | 3 322 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 637 | 9 477 | 8 510 | 8 412 | 8 462 | 9 582 | 8 211 | 5 928 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Äga och förvalta fast och lös egendom.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jesper Åkerlind (f. 1971) Styrelseledamot
- Pernilla Åkerlind (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | Munkhagsgatan, 19, 647 30, Mariefred Besök: Munkhagsgatan 19, Mariefred |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |