starkabolag.se

Aktiebolag Nordanstig

Jernberg Racing & MaskinTeknik AB

22 sökningar

Omsättning 2026

2,8 mkr

−38,2 %
Rörelsemarginal

6,6 %

−3,3 p.e.
Soliditet

51,6 %

−5,5 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2026202520242023
Omsättning2 7894 5161 7071 682
Rörelseresultat185447168338
Årets resultat217351132188
Eget kapital912695345213
Balansomslutning1 7671 216991430
Anställda0000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-012025-012024-012023-01*
Nettoomsättning2 7894 5161 7071 682
Personalkostnader1 2021 746677717
Av- och nedskrivningar139521720
Övriga externa kostnader1 1271 326610542
Övriga rörelseposter, netto−136−945−235−65
Rörelseresultat185447168338
Räntekostnader4520
Resultat efter finansiella poster182443166338
Bokslutsdispositioner9700−97
Skatt61923454
Årets resultat217351132188

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-012025-012024-012023-01*
Anläggningstillgångar1 1367514865
Kortfristiga fordringar49366457182
Kassa och bank138399486183
Omsättningstillgångar631465943365
Summa tillgångar1 7671 216991430
Aktiekapital25252525
Balanserat resultat6703191880
Eget kapital912695345213
Justerat eget kapital912772421289
Obeskattade reserver0979696
Kortfristiga skulder855424550121
Summa eget kapital och skulder1 7671 216991430

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Ställd bredvid branschens 1 627 granskade bolag ligger Jernberg Racing & MaskinTeknik AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 6,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 51,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 38 procent. Sätet finns i Nordanstig.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva service och reparationer för fordon och industrin, demontering och viss försäljning av skotrar och delar. Företaget ska bedriva byggnationer av a-traktorer, skotrar och race-bussar på beställning. Företaget ska bedriva import, egen lagerhållning och montering av dieselvärmare. Företaget ska bedriva uthyrning av maskinförare (hjullastare och dumper.) Företaget ska bedriva uthyrning av personal till praktiska arbetsuppgifter och där med förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Jernberg Racing & MaskinTeknik AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Jernberg Racing & MaskinTeknik AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Jernberg Racing & MaskinTeknik AB (559351-7443)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Jernberg Racing & MaskinTeknik AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2021-12-07
Bransch Annan sportverksamhet (SNI 93199)
Adress
Scönströms väg 6, 829 50, Bergsjö
Besök: Schönströms Väg 6, Bergsjö
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad