Aktiebolag Göteborg
JE Industridesign AB
15 sökningar
3 mkr
+15,9 %-0,4 %
−0,7 p.e.42,5 %
+8,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 972 | 2 565 | 1 826 |
| Rörelseresultat | −11 | 9 | 331 |
| Årets resultat | 9 | 5 | 196 |
| Eget kapital | 236 | 226 | 221 |
| Balansomslutning | 555 | 668 | 674 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 972 | 2 565 | 1 826 |
| Personalkostnader | 824 | 717 | 447 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 393 | 383 | 318 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 757 | −1 447 | −729 |
| Rörelseresultat | −11 | 9 | 331 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 5 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | 9 | 330 |
| Bokslutsdispositioner | 33 | 0 | −83 |
| Skatt | 7 | 3 | 51 |
| Årets resultat | 9 | 5 | 196 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 | 17 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 375 | 390 | 191 |
| Kassa och bank | 172 | 261 | 456 |
| Omsättningstillgångar | 547 | 650 | 647 |
| Summa tillgångar | 555 | 668 | 674 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 202 | 196 | 0 |
| Eget kapital | 236 | 226 | 221 |
| Justerat eget kapital | 276 | 292 | 287 |
| Obeskattade reserver | 50 | 83 | 83 |
| Kortfristiga skulder | 269 | 359 | 370 |
| Summa eget kapital och skulder | 555 | 668 | 674 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 156 bolag som granskas inom samma bransch hamnar JE Industridesign AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -0,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 42,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Detaljsvetsning, smidesräcken, specialbyggda eldstäder, kaminmontage samt enklare snickare.
Styrelse & ledning
- Johan Elmehed (f. 1981) Verkställande direktör
- Johan Elmehed (f. 1981) Styrelseledamot
- Marita Elmehed Bergqvist (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-26 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Aröds industriväg 76, 417 05, Göteborg Besök: Aröds Industriväg 76, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |