Aktiebolag Stockholm
JD Nunos Plåt & Vent AB
103 sökningar
Omsättning 2025
7,9 mkr
+61,7 %Rörelsemarginal
-6,6 %
−4,0 p.e.Soliditet
12,0 %
−24,0 p.e.Anställda
7
+75,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 934 | 4 907 | 7 831 | 7 303 | 8 243 | 14 558 | 5 078 | 5 414 |
| Rörelseresultat | −524 | −126 | −540 | 216 | −350 | 2 593 | 266 | 468 |
| Årets resultat | −532 | −134 | −542 | 163 | 187 | 1 555 | 205 | 360 |
| Eget kapital | 192 | 724 | 858 | 1 400 | 1 237 | 2 050 | 696 | 491 |
| Balansomslutning | 1 604 | 2 014 | 2 349 | 2 057 | 2 215 | 4 846 | 1 533 | 1 004 |
| Anställda | 7 | 4 | 5 | 6 | 6 | 7 | 5 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 934 | 4 907 | 7 831 | 7 303 | 8 243 | 14 558 | 5 078 | 5 414 |
| Personalkostnader | 3 767 | 1 943 | 3 621 | 3 256 | 3 582 | 3 812 | 2 267 | 1 003 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 88 | 91 | 84 | 88 | 88 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 1 303 | 1 255 | 1 532 | 1 810 | 1 200 | 1 573 | 1 060 | 2 518 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 378 | −1 747 | −3 127 | −1 937 | −3 723 | −6 492 | −1 480 | −1 420 |
| Rörelseresultat | −524 | −126 | −540 | 216 | −350 | 2 593 | 266 | 468 |
| Räntekostnader | 7 | 8 | 1 | 5 | 0 | 10 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −532 | −134 | −542 | 211 | −350 | 2 583 | 266 | 467 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 600 | −600 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 47 | 63 | 428 | 61 | 107 |
| Årets resultat | −532 | −134 | −542 | 163 | 187 | 1 555 | 205 | 360 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 29 | 39 | 128 | 167 | 251 | 339 | 10 | 14 |
| Varulager | 277 | 54 | 113 | 167 | 76 | 20 | 37 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 418 | 1 853 | 968 | 1 270 | 1 887 | 2 300 | 1 170 | 670 |
| Kassa och bank | 880 | 68 | 1 140 | 453 | 1 | 2 188 | 317 | 301 |
| Omsättningstillgångar | 1 575 | 1 975 | 2 221 | 1 890 | 1 965 | 4 507 | 1 523 | 989 |
| Summa tillgångar | 1 604 | 2 014 | 2 349 | 2 057 | 2 215 | 4 846 | 1 533 | 1 004 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 624 | 758 | 1 300 | 1 137 | 950 | 395 | 391 | 31 |
| Eget kapital | 192 | 724 | 858 | 1 400 | 1 237 | 2 050 | 696 | 491 |
| Justerat eget kapital | 192 | 724 | 858 | 1 400 | 1 237 | 2 526 | 696 | 491 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 600 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 412 | 1 290 | 1 491 | 657 | 978 | 2 196 | 837 | 513 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 604 | 2 014 | 2 349 | 2 057 | 2 215 | 4 846 | 1 533 | 1 004 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 469 granskade bolag ligger JD Nunos Plåt & Vent AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 7,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,6 procent, och soliditeten var måttlig — 12,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 62 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall vara totalentreprenad av plåt- och ventilationsdetaljer, tillverkning, försäljning, reparation och montering av plåt och ventilationsdetaljer och byggnadsplåtslageri och byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- José Carrasco Vargas (f. 1984) Verkställande direktör
Styrelse
- Juan De Dios Clavijo Estay (f. 1971) Styrelseledamot
- José Carrasco Vargas (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Bohlin (f. 1983) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Ventilationsarbeten (SNI 43222) |
| Adress | Mamrevägen 5, 163 43, Spånga Besök: Mamrevägen 5, Spånga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |