Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar JB Logistics AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
JB Logistics AB minskade omsättningen med 35 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 892 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är −8,6 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 3,3 procent — branschens median är 38,2 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Vägtransport, godstrafik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 598 | 2 602 | 0 % | |
| Värdeförändring | −86,0 % | 2 581 | 2 595 | 1 % |
| Tillväxt i omsättning | −35,2 % | 2 823 | 2 892 | 2 % |
| Rörelsemarginal | −8,6 % | 2 821 | 2 892 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −602,9 % | 2 884 | 2 892 | 0 % |
| Soliditet | 3,3 % | 2 856 | 2 890 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 003 tkr | 2 686 | 2 892 | 7 % |
| Rörelseresultat per anställd | −86 tkr | 2 755 | 2 892 | 5 % |
| Nettoomsättning | 7 021 tkr | 2 439 | 2 892 | 16 % |
| Rörelseresultat | −601 tkr | 2 714 | 2 892 | 6 % |
| Antal anställda | 7 | 1 577 | 2 892 | 45 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 933 | 1 942 | 0 % | |
| Värdeförändring | −86,0 % | 1 901 | 1 917 | 1 % |
| Tillväxt i omsättning | −35,2 % | 2 056 | 2 120 | 3 % |
| Rörelsemarginal | −8,6 % | 2 023 | 2 120 | 5 % |
| Avkastning på eget kapital | −602,9 % | 2 111 | 2 120 | 0 % |
| Soliditet | 3,3 % | 2 087 | 2 117 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 003 tkr | 1 852 | 2 120 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | −86 tkr | 1 969 | 2 120 | 7 % |
| Nettoomsättning | 7 021 tkr | 1 626 | 2 120 | 23 % |
| Rörelseresultat | −601 tkr | 1 958 | 2 120 | 8 % |
| Antal anställda | 7 | 1 079 | 2 120 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 77 730 | 78 068 | 0 % | |
| Värdeförändring | −86,0 % | 76 456 | 76 955 | 1 % |
| Tillväxt i omsättning | −35,2 % | 84 721 | 87 561 | 3 % |
| Rörelsemarginal | −8,6 % | 81 537 | 87 479 | 7 % |
| Avkastning på eget kapital | −602,9 % | 86 962 | 87 581 | 1 % |
| Soliditet | 3,3 % | 86 120 | 87 385 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 003 tkr | 77 085 | 87 582 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | −86 tkr | 78 889 | 87 582 | 10 % |
| Nettoomsättning | 7 021 tkr | 69 673 | 87 582 | 20 % |
| Rörelseresultat | −601 tkr | 78 005 | 87 582 | 11 % |
| Antal anställda | 7 | 45 728 | 87 582 | 48 % |