Aktiebolag Västervik
JB Beef AB
28 sökningar
20,3 mkr
−10,3 %27,4 %
+11,9 p.e.11,9 %
+6,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|
| Omsättning | 20 298 | 22 638 |
| Rörelseresultat | 5 558 | 3 496 |
| Årets resultat | 922 | 87 |
| Eget kapital | 1 109 | 187 |
| Balansomslutning | 41 847 | 34 552 |
| Anställda | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 298 | 22 638 |
| Personalkostnader | 1 721 | 853 |
| Av- och nedskrivningar | 562 | 374 |
| Övriga externa kostnader | 5 607 | 3 531 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 850 | −14 384 |
| Rörelseresultat | 5 558 | 3 496 |
| Ränteintäkter | 86 | 5 |
| Räntekostnader | 1 856 | 1 172 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 788 | 2 329 |
| Bokslutsdispositioner | −2 648 | −2 220 |
| Skatt | 218 | 22 |
| Årets resultat | 922 | 87 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 514 | 4 106 |
| Varulager | 29 550 | 19 014 |
| Kortfristiga fordringar | 2 862 | 11 430 |
| Kassa och bank | 921 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 33 334 | 30 446 |
| Summa tillgångar | 41 847 | 34 552 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 87 | 0 |
| Eget kapital | 1 109 | 187 |
| Justerat eget kapital | 4 974 | 1 950 |
| Obeskattade reserver | 4 868 | 2 220 |
| Långfristiga skulder | 22 769 | 9 123 |
| Kortfristiga skulder | 13 101 | 23 022 |
| Summa eget kapital och skulder | 41 847 | 34 552 |
| Ställda säkerheter | 29 489 | 25 405 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
JB Beef AB omsatte 20,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 356 bolag med bokslut. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 27,4 procent, och soliditeten var måttlig — 11,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Västervik.
Bolaget ska bedriva uppfödning och skötsel av nötkreatur och bufflar för kött- och nötköttsproduktion samt även framställning av sperma från nötkreatur och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mathias Jonsson (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Gabriel Jonsson (f. 1979) Styrelseledamot
- Viktor Jonsson (f. 2004) Styrelseledamot
- Henrik Jonsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Gustav Vernersson Jonsson (f. 1999) Styrelseledamot
- Anton Vernersson Jonsson (f. 2003) Styrelseledamot
- Alvin Jonsson (f. 2002) Styrelseledamot
- Kenneth Olausson (f. 1951) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Odensvi Skörderesurs AB (556623-9975) |
|---|---|
| Koncernmoder | Odensvi Skörderesurs AB (556623-9975) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-02-07 |
|---|---|
| Bransch | Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420) |
| Adress | Ogesta Herrgård, 594 94, Odensvi Besök: Ogesta Herrgård, Odensvi |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |