Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Java Whiskers AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Java Whiskers AB ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 661 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 4,5 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 41,5 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 195 | 5 011 | 36 % | |
| Värdeförändring | −18,0 % | 3 965 | 4 901 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | +6,3 % | 2 074 | 5 661 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 3 162 | 5 658 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 % | 4 202 | 5 661 | 26 % |
| Soliditet | 41,5 % | 3 377 | 5 648 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 726 tkr | 5 455 | 5 661 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | 33 tkr | 3 713 | 5 661 | 34 % |
| Nettoomsättning | 5 809 tkr | 4 069 | 5 661 | 28 % |
| Rörelseresultat | 261 tkr | 3 497 | 5 661 | 38 % |
| Antal anställda | 8 | 2 037 | 5 661 | 64 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 18 329 | 21 722 | 16 % | |
| Värdeförändring | −18,0 % | 16 456 | 21 337 | 23 % |
| Tillväxt i omsättning | +6,3 % | 10 366 | 24 745 | 58 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 12 832 | 24 713 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 % | 16 758 | 24 754 | 32 % |
| Soliditet | 41,5 % | 13 497 | 24 706 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 726 tkr | 23 387 | 24 755 | 6 % |
| Rörelseresultat per anställd | 33 tkr | 16 427 | 24 755 | 34 % |
| Nettoomsättning | 5 809 tkr | 21 532 | 24 755 | 13 % |
| Rörelseresultat | 261 tkr | 16 499 | 24 755 | 33 % |
| Antal anställda | 8 | 12 742 | 24 755 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 66 457 | 78 068 | 15 % | |
| Värdeförändring | −18,0 % | 60 683 | 76 955 | 21 % |
| Tillväxt i omsättning | +6,3 % | 35 516 | 87 561 | 59 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 46 913 | 87 479 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 % | 61 180 | 87 581 | 30 % |
| Soliditet | 41,5 % | 49 361 | 87 385 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 726 tkr | 83 925 | 87 582 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | 33 tkr | 60 536 | 87 582 | 31 % |
| Nettoomsättning | 5 809 tkr | 75 227 | 87 582 | 14 % |
| Rörelseresultat | 261 tkr | 59 903 | 87 582 | 32 % |
| Antal anställda | 8 | 41 039 | 87 582 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .