Aktiebolag Stenungsund
Järnfast Stora Höga AB
192 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
+3,8 %Rörelsemarginal
55,4 %
+0,7 p.e.Soliditet
2,8 %
+1,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 941 | 2 834 | 2 040 | 1 680 | 900 |
| Rörelseresultat | 1 628 | 1 549 | 1 095 | 1 010 | 250 |
| Årets resultat | 399 | 2 | 120 | 319 | 28 |
| Eget kapital | 974 | 575 | 573 | 454 | 135 |
| Balansomslutning | 39 825 | 38 362 | 39 792 | 21 079 | 20 077 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 941 | 2 834 | 2 040 | 1 680 | 900 |
| Av- och nedskrivningar | 952 | 944 | 578 | 483 | 341 |
| Övriga externa kostnader | 361 | 341 | 349 | 186 | 309 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −18 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 628 | 1 549 | 1 095 | 1 010 | 250 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 1 039 | 1 624 | 950 | 491 | 415 |
| Resultat efter finansiella poster | 590 | −76 | 201 | 520 | −164 |
| Bokslutsdispositioner | −87 | 80 | −50 | −130 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 |
| Skatt | 104 | 2 | 31 | 71 | 7 |
| Årets resultat | 399 | 2 | 120 | 319 | 28 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 39 719 | 38 181 | 39 003 | 20 886 | 20 050 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 85 | 93 | 193 | 20 |
| Kassa och bank | 106 | 96 | 696 | 0 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 106 | 181 | 789 | 194 | 26 |
| Summa tillgångar | 39 825 | 38 362 | 39 792 | 21 079 | 20 077 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 525 | 523 | 403 | 85 | 57 |
| Eget kapital | 974 | 575 | 573 | 454 | 135 |
| Justerat eget kapital | 1 133 | 665 | 726 | 568 | 145 |
| Obeskattade reserver | 200 | 113 | 193 | 143 | 13 |
| Långfristiga skulder | 36 421 | 35 921 | 35 733 | 14 421 | 14 634 |
| Kortfristiga skulder | 2 230 | 1 753 | 3 293 | 6 061 | 5 295 |
| Summa eget kapital och skulder | 39 825 | 38 362 | 39 792 | 21 079 | 20 077 |
Verksamhet
Järnfast Stora Höga AB omsatte 2,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 55,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 2,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Sätet finns i Stenungsund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats Berntsson (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Elias Berntsson (f. 1999) Styrelseledamot
- Frank Berntsson (f. 1955) Styrelseledamot
- Emil Berntsson (f. 1989) Styrelseledamot
- Micael Henningsson (f. 1958) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | Järnfast AB (556715-4397) |
|---|---|
| Koncernmoder | Järnfast AB (556715-4397) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-13 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Brålandsvägen 24, 444 60, Stora Höga Besök: Brålandsvägen 24, Stora Höga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |