Aktiebolag Södertälje
Järnahörnan Tobak AB
57 sökningar
Omsättning 2026
1 mkr
−22,4 %Rörelsemarginal
-10,3 %
−16,0 p.e.Soliditet
8,0 %
−13,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 025 | 1 321 | 1 017 | 698 | 731 | 813 | 871 | 798 |
| Rörelseresultat | −106 | 75 | −175 | 19 | −55 | 26 | 67 | 4 |
| Årets resultat | −106 | 75 | −175 | 8 | −55 | 20 | 52 | 3 |
| Eget kapital | 46 | 152 | 77 | 77 | 70 | 125 | 105 | 53 |
| Balansomslutning | 573 | 710 | 698 | 573 | 539 | 570 | 662 | 615 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 | 2020-01 | 2019-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 025 | 1 321 | 1 017 | 698 | 731 | 813 | 871 | 798 |
| Personalkostnader | 3 | 3 | 7 | 3 | 3 | 3 | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 305 | 318 | 289 | 293 | 293 | 354 | 317 |
| Övriga rörelseposter, netto | −736 | −938 | −867 | −387 | −490 | −491 | −450 | −468 |
| Rörelseresultat | −106 | 75 | −175 | 19 | −55 | 26 | 67 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −106 | 75 | −175 | 19 | −55 | 26 | 67 | 4 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 6 | 15 | 1 |
| Årets resultat | −106 | 75 | −175 | 8 | −55 | 20 | 52 | 3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 | 2020-01 | 2019-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 400 | 573 | 616 | 485 | 296 | 236 | 222 | 191 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 34 | 54 | 18 | 42 | 50 | 65 | 36 |
| Kassa och bank | 152 | 103 | 28 | 70 | 200 | 284 | 375 | 387 |
| Omsättningstillgångar | 573 | 710 | 698 | 573 | 539 | 570 | 662 | 615 |
| Summa tillgångar | 573 | 710 | 698 | 573 | 539 | 570 | 662 | 615 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 102 | 27 | 27 | 19 | 75 | 55 | 3 | 0 |
| Eget kapital | 46 | 152 | 77 | 77 | 70 | 125 | 105 | 53 |
| Justerat eget kapital | 46 | 152 | 77 | 77 | 70 | 125 | 105 | 53 |
| Långfristiga skulder | 530 | 531 | 550 | 449 | 401 | 400 | 560 | 560 |
| Kortfristiga skulder | −3 | 27 | 71 | 47 | 68 | 45 | −3 | 2 |
| Summa eget kapital och skulder | 573 | 710 | 698 | 573 | 539 | 570 | 662 | 615 |
| Ansvarsförbindelser | 175 | 175 | 175 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 509 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Järnahörnan Tobak AB strax under mitten sett till omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på -10,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 8,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 22 procent. Bolaget hör hemma i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Det ska vara en tobaksverkasamhet. Jag ska vara postombud samt spelombud Övrig försäljning kommer att vara: Godis, choklad, chips, cigaretter och snus.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Yarar (f. 1990) Styrelseledamot
- Ercan Yarar (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-07 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260) |
| Adress | Järnagatan 10, 151 72, Södertälje Besök: Järnagatan 10, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |