Aktiebolag Södertälje
Järna Glasmästeri AB
47 sökningar
Omsättning 2025
5,3 mkr
+1,9 %Rörelsemarginal
3,0 %
+0,8 p.e.Soliditet
20,3 %
−4,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 321 | 5 222 | 4 971 | 5 356 | 4 522 |
| Rörelseresultat | 160 | 113 | 233 | 194 | 415 |
| Årets resultat | 86 | 81 | 383 | 304 | 214 |
| Eget kapital | 725 | 839 | 958 | 875 | 771 |
| Balansomslutning | 3 566 | 3 432 | 3 269 | 2 842 | 2 697 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 321 | 5 222 | 4 971 | 5 356 | 4 522 |
| Personalkostnader | 1 051 | 1 051 | 1 155 | 1 306 | 785 |
| Av- och nedskrivningar | 181 | 184 | 184 | 176 | 104 |
| Övriga externa kostnader | 1 822 | 1 797 | 1 465 | 1 596 | 1 349 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 107 | −2 077 | −1 934 | −2 084 | −1 869 |
| Rörelseresultat | 160 | 113 | 233 | 194 | 415 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 52 | 60 | 40 | 22 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 109 | 55 | 195 | 173 | 403 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 50 | 250 | 208 | −128 |
| Skatt | 23 | 24 | 61 | 77 | 61 |
| Årets resultat | 86 | 81 | 383 | 304 | 214 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 619 | 800 | 984 | 1 167 | 772 |
| Varulager | 323 | 318 | 506 | 325 | 125 |
| Kortfristiga fordringar | 738 | 559 | 804 | 639 | 366 |
| Kassa och bank | 1 886 | 1 755 | 975 | 711 | 1 434 |
| Omsättningstillgångar | 2 947 | 2 632 | 2 285 | 1 675 | 1 925 |
| Summa tillgångar | 3 566 | 3 432 | 3 269 | 2 842 | 2 697 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 589 | 708 | 525 | 521 | 507 |
| Eget kapital | 725 | 839 | 958 | 875 | 771 |
| Justerat eget kapital | 725 | 839 | 998 | 1 113 | 1 174 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 50 | 300 | 508 |
| Långfristiga skulder | 1 386 | 1 226 | 1 514 | 772 | 815 |
| Kortfristiga skulder | 1 455 | 1 367 | 747 | 895 | 603 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 566 | 3 432 | 3 269 | 2 842 | 2 697 |
Verksamhet
Järna Glasmästeri AB omsatte 5,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,7 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 20,3 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är glasmästeri, bilglas samt därmed förenlig entreprenadverksamhet. Därutöver ska bolaget äga och förvalta värdepapper samt fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christian Hellmark (f. 1969) Styrelseledamot
- Viktoria Hellmark (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pontus Bigell (f. 1990) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-10-16 |
|---|---|
| Bransch | Glasmästeriarbeten (SNI 43342) |
| Adress | Snickarvägen 18 A, 153 35, Järna Besök: Snickarvägen 18 A, Järna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |