Aktiebolag Eskilstuna
Janne Kjellvalls Golf Aktiebolag
85 sökningar
192 tkr
−79,4 %1,0 %
−30,7 p.e.93,6 %
+11,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 192 | 932 | 983 | 916 | 1 056 | 1 503 | 1 672 | 1 612 |
| Rörelseresultat | 2 | 296 | 359 | 307 | 346 | 291 | 375 | 243 |
| Årets resultat | 86 | 278 | 351 | 242 | 231 | 249 | 258 | 179 |
| Eget kapital | 868 | 1 002 | 924 | 763 | 705 | 669 | 610 | 522 |
| Balansomslutning | 927 | 1 216 | 1 208 | 1 118 | 1 046 | 1 043 | 1 012 | 881 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 192 | 932 | 983 | 916 | 1 056 | 1 503 | 1 672 | 1 612 |
| Personalkostnader | 34 | 23 | 34 | 24 | 67 | 410 | 451 | 440 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 0 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 46 | 43 | 84 | 89 | 53 | 65 | 108 | 121 |
| Övriga rörelseposter, netto | −107 | −566 | −502 | −492 | −586 | −735 | −738 | −803 |
| Rörelseresultat | 2 | 296 | 359 | 307 | 346 | 291 | 375 | 243 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 6 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 299 | 364 | 307 | 346 | 290 | 375 | 243 |
| Bokslutsdispositioner | 112 | 57 | 81 | 0 | −50 | 30 | −45 | −10 |
| Skatt | 28 | 79 | 95 | 65 | 65 | 71 | 72 | 53 |
| Årets resultat | 86 | 278 | 351 | 242 | 231 | 249 | 258 | 179 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 7 | 11 | 15 | 19 | 0 | 0 |
| Varulager | 46 | 64 | 321 | 296 | 249 | 188 | 344 | 445 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 27 | 12 | 3 | 15 | 24 | 55 | 3 |
| Kassa och bank | 867 | 1 122 | 868 | 808 | 768 | 812 | 613 | 434 |
| Omsättningstillgångar | 927 | 1 213 | 1 201 | 1 107 | 1 031 | 1 024 | 1 012 | 881 |
| Summa tillgångar | 927 | 1 216 | 1 208 | 1 118 | 1 046 | 1 043 | 1 012 | 881 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 662 | 604 | 453 | 401 | 354 | 300 | 232 | 223 |
| Eget kapital | 868 | 1 002 | 924 | 763 | 705 | 669 | 610 | 522 |
| Justerat eget kapital | 908 | 1 131 | 1 098 | 1 001 | 943 | 868 | 832 | 709 |
| Obeskattade reserver | 50 | 162 | 219 | 300 | 300 | 250 | 280 | 235 |
| Kortfristiga skulder | 9 | 52 | 65 | 55 | 41 | 124 | 122 | 124 |
| Summa eget kapital och skulder | 927 | 1 216 | 1 208 | 1 118 | 1 046 | 1 043 | 1 012 | 881 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 060 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Janne Kjellvalls Golf Aktiebolag i den nedre halvan sett till omsättning, med 192 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 93,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 79 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Eskilstuna.
Föremålet för bolagets verksamhet är att ge golflektioner, uthyra driving range samt bedriva försäljning av golfartiklar och fri- tidskläder och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jan Kjellwall (f. 1956) Styrelseledamot
- Henrik Kjellwall (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-06-26 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631) |
| Adress | Strands Gård, 635 05, Eskilstuna Besök: Strands Gård Strandvik, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |