Aktiebolag Mark
Jändels VVS i Väst AB
14 sökningar
3,5 mkr
+175,7 %7,0 %
−17,7 p.e.32,9 %
+4,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 512 | 1 274 | 0 |
| Rörelseresultat | 247 | 315 | −1 |
| Årets resultat | 170 | 165 | −1 |
| Eget kapital | 358 | 188 | 24 |
| Balansomslutning | 1 087 | 651 | 30 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 512 | 1 274 | 0 |
| Personalkostnader | 824 | 206 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 468 | 220 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 950 | −531 | — |
| Rörelseresultat | 247 | 315 | −1 |
| Räntekostnader | 5 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 242 | 314 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −16 | −105 | 0 |
| Skatt | 56 | 45 | 0 |
| Årets resultat | 170 | 165 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 143 | 123 | 0 |
| Varulager | 91 | 124 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 507 | 223 | 6 |
| Kassa och bank | 346 | 181 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 944 | 528 | 30 |
| Summa tillgångar | 1 087 | 651 | 30 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 163 | −2 | 0 |
| Eget kapital | 358 | 188 | 24 |
| Justerat eget kapital | 454 | 271 | 24 |
| Obeskattade reserver | 121 | 105 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 64 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 608 | 294 | 6 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 087 | 651 | 30 |
| Ställda säkerheter | 0 | 123 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 954 granskade bolag ligger Jändels VVS i Väst AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var god — 32,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 176 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mark.
Bolaget skall utföra installationer och servicearbeten inom VVS- branschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Casper Jändel (f. 2000) Verkställande direktör
- Casper Jändel (f. 2000) Styrelseledamot
- Eva Lill Jändel (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-29 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Tranhult Arnungared 1, 519 97, Öxnevalla Besök: Tranhult Arnungared 1, Öxnevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |