Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Jan Persson Profiltextil AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Jan Persson Profiltextil AB ökade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 305 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 11,6 procent, mot branschmedianens 3,0 procent.
Soliditeten ligger på 70,2 procent — branschens median är 45,7 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med kläder och skodon
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 180 | 261 | 31 % | |
| Värdeförändring | +38,0 % | 57 | 261 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,4 % | 106 | 305 | 65 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 50 | 305 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,2 % | 53 | 305 | 83 % |
| Soliditet | 70,2 % | 59 | 305 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 626 tkr | 168 | 305 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | 419 tkr | 76 | 305 | 75 % |
| Nettoomsättning | 14 502 tkr | 226 | 305 | 26 % |
| Rörelseresultat | 1 676 tkr | 126 | 305 | 59 % |
| Antal anställda | 4 | 222 | 305 | 27 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 068 | 2 138 | 50 % | |
| Värdeförändring | +38,0 % | 568 | 2 108 | 73 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,4 % | 998 | 2 342 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 614 | 2 341 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,2 % | 663 | 2 342 | 72 % |
| Soliditet | 70,2 % | 382 | 2 337 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 626 tkr | 377 | 2 342 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | 419 tkr | 302 | 2 342 | 87 % |
| Nettoomsättning | 14 502 tkr | 1 150 | 2 342 | 51 % |
| Rörelseresultat | 1 676 tkr | 757 | 2 342 | 68 % |
| Antal anställda | 4 | 1 724 | 2 342 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 42 581 | 78 296 | 46 % | |
| Värdeförändring | +38,0 % | 19 484 | 77 179 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,4 % | 37 714 | 87 570 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 22 052 | 87 488 | 75 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,2 % | 25 770 | 87 590 | 71 % |
| Soliditet | 70,2 % | 14 990 | 87 388 | 83 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 626 tkr | 17 973 | 87 591 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | 419 tkr | 13 577 | 87 591 | 84 % |
| Nettoomsättning | 14 502 tkr | 46 958 | 87 591 | 46 % |
| Rörelseresultat | 1 676 tkr | 30 875 | 87 591 | 65 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .