Aktiebolag Stockholm
Jamzi AB
30 sökningar
1,3 mkr
−17,4 %32,5 %
−12,9 p.e.60,4 %
−10,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 325 | 1 604 | 1 506 | 1 863 | 1 528 | 1 074 |
| Rörelseresultat | 431 | 728 | 328 | 445 | 429 | 369 |
| Årets resultat | 342 | 575 | 259 | 352 | 341 | 290 |
| Eget kapital | 367 | 600 | 284 | 424 | 472 | 315 |
| Balansomslutning | 608 | 848 | 784 | 1 137 | 1 043 | 689 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 325 | 1 604 | 1 506 | 1 863 | 1 528 | 1 074 |
| Personalkostnader | 809 | 818 | 1 088 | 1 378 | 1 057 | 607 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 73 | 85 | 41 | 42 | 97 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 | 27 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 431 | 728 | 328 | 445 | 429 | 369 |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 431 | 725 | 327 | 444 | 429 | 369 |
| Skatt | 89 | 150 | 68 | 92 | 88 | 79 |
| Årets resultat | 342 | 575 | 259 | 352 | 341 | 290 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 33 | 45 | 57 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 324 | 182 | 501 | 487 | 179 |
| Kassa och bank | 575 | 479 | 545 | 636 | 556 | 511 |
| Omsättningstillgångar | 574 | 803 | 727 | 1 137 | 1 043 | 689 |
| Summa tillgångar | 608 | 848 | 784 | 1 137 | 1 043 | 689 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 0 | 47 | 106 | 0 |
| Eget kapital | 367 | 600 | 284 | 424 | 472 | 315 |
| Justerat eget kapital | 367 | 600 | 284 | 424 | 472 | 315 |
| Kortfristiga skulder | 241 | 248 | 500 | 713 | 571 | 374 |
| Summa eget kapital och skulder | 608 | 848 | 784 | 1 137 | 1 043 | 689 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Jamzi AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 32,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 60,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Företaget kommer att erbjuda konsulttjänster inom webb- och apputveckling samt tjänster enligt musikaliska produktioner och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jesper Såge (f. 1995) Verkställande direktör
- Jesper Såge (f. 1995) Styrelseledamot
- Johan Såge (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-09 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Ingemarsgatan 5 lgh 1503, 113 54, Stockholm Besök: Ingemarsgatan 5 LGH 1503, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |