starkabolag.se

Aktiebolag Vansbro

Jällsberget konsult AB

78 sökningar

Omsättning 2025

1,7 mkr

−0,9 %
Rörelsemarginal

-12,8 %

−18,3 p.e.
Soliditet

22,3 %

−24,9 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning1 6741 6891 8061 8432 323
Rörelseresultat−21493117432223
Årets resultat30194627885
Eget kapital158128110464486
Balansomslutning1 4881 1551 2731 4921 564
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning1 6741 6891 8061 8432 323
Personalkostnader8519721 1487751 211
Av- och nedskrivningar269167199180192
Övriga externa kostnader272509357413346
Övriga rörelseposter, netto−4965215−43−351
Rörelseresultat−21493117432223
Ränteintäkter241——
Räntekostnader4116339
Resultat efter finansiella poster−25282115429214
Bokslutsdispositioner306−42−51−68−96
Skatt2421188333
Årets resultat30194627885

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar711190386482704
Kortfristiga fordringar367514426305504
Kassa och bank410451461705355
Omsättningstillgångar7779668871 010860
Summa tillgångar1 4881 1551 2731 4921 564
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat781414136351
Eget kapital158128110464486
Justerat eget kapital331544493806774
Obeskattade reserver218524482431363
Långfristiga skulder6031787163228
Kortfristiga skulder509486594434487
Summa eget kapital och skulder1 4881 1551 2731 4921 564

Verksamhet

Jällsberget konsult AB omsatte 1,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -12,8 procent, och soliditeten var måttlig — 22,3 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Vansbro.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra konsulttjänster inom bygg och anläggning, byggledning, fastighetsrelaterade arbeten, bygg- och anläggningsentreprenader, försäljning av maskin och material i anslutning härtill, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Jällsberget konsult AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Jällsberget konsult AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Jällsberget konsult AB (559200-8501)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-04-01
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Adress
Källvägen 8, 155 32, Nykvarn
Besök: Källvägen 8, Nykvarn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad