Aktiebolag Göteborg
Jalla Juve AB
12 sökningar
Omsättning 2025
3,2 mkr
−7,6 %Rörelsemarginal
4,7 %
−11,8 p.e.Soliditet
53,1 %
+0,5 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 228 | 3 493 | 2 178 |
| Rörelseresultat | 153 | 576 | 133 |
| Årets resultat | 253 | 370 | 39 |
| Eget kapital | 327 | 434 | 64 |
| Balansomslutning | 616 | 826 | 608 |
| Anställda | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 228 | 3 493 | 2 178 |
| Personalkostnader | 971 | 875 | 704 |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 80 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 366 | 377 | 249 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 658 | −1 585 | −1 041 |
| Rörelseresultat | 153 | 576 | 133 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 153 | 576 | 133 |
| Bokslutsdispositioner | 166 | −110 | −85 |
| Skatt | 66 | 96 | 10 |
| Årets resultat | 253 | 370 | 39 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 189 | 269 | 349 |
| Varulager | 64 | 58 | 34 |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 29 | 117 |
| Kassa och bank | 170 | 470 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 427 | 557 | 259 |
| Summa tillgångar | 616 | 826 | 608 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 49 | 39 | 0 |
| Eget kapital | 327 | 434 | 64 |
| Justerat eget kapital | 350 | 589 | 131 |
| Obeskattade reserver | 29 | 195 | 85 |
| Kortfristiga skulder | 260 | 197 | 459 |
| Summa eget kapital och skulder | 616 | 826 | 608 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 526 granskade bolag ligger Jalla Juve AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 53,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Restaurangverksamhet även gatukök, kaféer och korvkiosker.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hamzeh Jomaa (f. 1990) Styrelseledamot
- Rejar Sharfani (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-04 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Saffransgatan 27, 424 42, Angered Besök: Saffransgatan 27, Angered |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |