Aktiebolag Mora
Jale AB
430 sökningar
Omsättning 2024
241,9 mkr
+5,4 %Rörelsemarginal
-0,2 %
+2,0 p.e.Soliditet
2,5 %
−3,2 p.e.Anställda
232
+6,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 241 901 | 229 426 | 219 494 | 200 235 | 190 283 |
| Rörelseresultat | −389 | −5 052 | 2 541 | 3 543 | 8 804 |
| Årets resultat | −2 495 | 5 | 2 203 | 2 003 | 2 003 |
| Eget kapital | 3 743 | 6 238 | 6 233 | 6 030 | 6 026 |
| Balansomslutning | 150 601 | 147 806 | 102 555 | 91 497 | 91 448 |
| Anställda | 232 | 218 | 214 | 215 | 209 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 241 901 | 229 426 | 219 494 | 200 235 | 190 283 |
| Personalkostnader | 139 521 | 130 147 | 123 478 | 122 277 | 114 314 |
| Av- och nedskrivningar | 18 676 | 14 794 | 13 847 | 13 164 | 13 837 |
| Övriga externa kostnader | 86 164 | 91 796 | 81 353 | 20 099 | 19 080 |
| Övriga rörelseposter, netto | 2 071 | 2 259 | 1 725 | −41 152 | −34 248 |
| Rörelseresultat | −389 | −5 052 | 2 541 | 3 543 | 8 804 |
| Ränteintäkter | 67 | 12 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 5 581 | 3 472 | 1 006 | 730 | 1 028 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 903 | −8 512 | 1 535 | 2 813 | 7 783 |
| Bokslutsdispositioner | 2 760 | 8 540 | 670 | −269 | −5 216 |
| Skatt | −647 | 23 | 2 | 541 | 564 |
| Årets resultat | −2 495 | 5 | 2 203 | 2 003 | 2 003 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 108 806 | 103 030 | 59 011 | 56 779 | 58 539 |
| Varulager | 1 352 | 1 416 | 1 396 | 1 325 | 1 204 |
| Kortfristiga fordringar | 40 443 | 39 003 | 36 433 | 28 105 | 26 762 |
| Kassa och bank | 0 | 4 357 | 5 715 | 5 288 | 4 943 |
| Omsättningstillgångar | 41 796 | 44 776 | 43 543 | 34 718 | 32 909 |
| Summa tillgångar | 150 601 | 147 806 | 102 555 | 91 497 | 91 448 |
| Aktiekapital | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Balanserat resultat | 2 218 | 2 213 | 10 | 7 | 3 |
| Eget kapital | 3 743 | 6 238 | 6 233 | 6 030 | 6 026 |
| Justerat eget kapital | 3 743 | 8 429 | 15 205 | 15 534 | 15 317 |
| Obeskattade reserver | 0 | 2 760 | 11 300 | 11 970 | 11 701 |
| Långfristiga skulder | 67 164 | 61 870 | 27 406 | 23 992 | 23 392 |
| Kortfristiga skulder | 79 694 | 76 938 | 57 616 | 49 505 | 50 329 |
| Summa eget kapital och skulder | 150 601 | 147 806 | 102 555 | 91 497 | 91 448 |
| Ställda säkerheter | 95 429 | 90 075 | 53 328 | 51 313 | 53 847 |
Verksamhet
Med 241,9 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2024 hör Jale AB till den övre fjärdedelen bland branschens 10 177 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -0,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 2,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 232 personer och har sitt säte i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva åkerirörelse samt idka därmed förenlig verk- samhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan Anders Börje Erlandsson (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Erlandsson (f. 1986) Styrelseledamot
- Maria Erlandsson (f. 1990) Styrelseledamot
- Mattias Erlandsson (f. 1987) Styrelseledamot
- Leif Erlandsson (f. 1956) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Lars Jansson (f. 1979) Extern VD
- Ing Britt Dahlman (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1932-05-18 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Box 227, 792 24, Mora Besök: Box 227, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |