Aktiebolag Falköping
Jäla Plåtslageri AB
95 sökningar
2,1 mkr
+24,0 %-6,8 %
−7,1 p.e.42,3 %
+5,7 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-04 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 132 | 1 719 | 3 519 | 6 547 | 5 703 |
| Rörelseresultat | −146 | 4 | 242 | 692 | 1 133 |
| Årets resultat | 20 | −22 | 3 | 298 | 879 |
| Eget kapital | 392 | 371 | 393 | 391 | 1 593 |
| Balansomslutning | 926 | 1 014 | 1 050 | 1 370 | 2 667 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* | 2022-04* | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 132 | 1 719 | 3 519 | 6 547 | 5 703 |
| Personalkostnader | 1 258 | 622 | 1 241 | 2 590 | 2 727 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 59 | 84 | 95 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 467 | 455 | 699 | 1 064 | 707 |
| Övriga rörelseposter, netto | −508 | −579 | −1 253 | −2 106 | −1 093 |
| Rörelseresultat | −146 | 4 | 242 | 692 | 1 133 |
| Ränteintäkter | 0 | 5 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 38 | 31 | 20 | 17 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | −184 | −22 | 228 | 674 | 1 120 |
| Koncernbidrag | 204 | 0 | −225 | −295 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 82 | 241 |
| Årets resultat | 20 | −22 | 3 | 298 | 879 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* | 2022-04* | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 261 | 306 | 364 | 448 | 543 |
| Varulager | 275 | 265 | 282 | 374 | 192 |
| Kortfristiga fordringar | 390 | 443 | 404 | 548 | 549 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 384 |
| Omsättningstillgångar | 665 | 708 | 686 | 922 | 2 125 |
| Summa tillgångar | 926 | 1 014 | 1 050 | 1 370 | 2 667 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 322 | 343 | 340 | 43 | 664 |
| Eget kapital | 392 | 371 | 393 | 391 | 1 593 |
| Justerat eget kapital | 392 | 371 | 393 | 391 | 1 593 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 82 |
| Kortfristiga skulder | 534 | 643 | 657 | 979 | 992 |
| Summa eget kapital och skulder | 926 | 1 014 | 1 050 | 1 370 | 2 667 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jäla Plåtslageri AB omsatte 2,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,8 procent, och soliditeten var god — 42,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Falköping.
Bolaget skall bedriva plåtslageri, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jerry Rosenkilde (f. 1984) Verkställande direktör
- Jerry Rosenkilde (f. 1984) Styrelseledamot
- Tommy Rosenkilde (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Stefan Malmberg (f. 1973) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Gålstads Plåtslageri AB (556912-3853) |
|---|---|
| Koncernmoder | Gålstads Plåtslageri AB (556912-3853) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-08-11 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Skånings-Åsaka Gålstad 1, 532 96, Skara Besök: Skånings-Åsaka Gålstad 1, Skara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |