Aktiebolag Göteborg
Jakir Allt Inom Måleri AB
8 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
−3,7 %Rörelsemarginal
24,0 %
+23,8 p.e.Soliditet
48,2 %
+38,5 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 816 | 1 885 | 988 |
| Rörelseresultat | 435 | 2 | 109 |
| Årets resultat | 343 | −3 | 86 |
| Eget kapital | 392 | 48 | 111 |
| Balansomslutning | 814 | 497 | 337 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 816 | 1 885 | 988 |
| Personalkostnader | 689 | 1 268 | 597 |
| Övriga externa kostnader | 409 | 371 | 153 |
| Övriga rörelseposter, netto | −283 | −244 | −129 |
| Rörelseresultat | 435 | 2 | 109 |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 434 | 0 | 109 |
| Skatt | 91 | 3 | 23 |
| Årets resultat | 343 | −3 | 86 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 122 | 327 | 31 |
| Kassa och bank | 692 | 170 | 306 |
| Omsättningstillgångar | 814 | 497 | 337 |
| Summa tillgångar | 814 | 497 | 337 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 24 | 26 | 0 |
| Eget kapital | 392 | 48 | 111 |
| Justerat eget kapital | 392 | 48 | 111 |
| Långfristiga skulder | 0 | 22 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 422 | 427 | 226 |
| Summa eget kapital och skulder | 814 | 497 | 337 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 637 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Jakir Allt Inom Måleri AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 24,0 procent, och soliditeten var god — 48,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva service tjänster inom måleri invändig och utvändig. Företaget ska bedriva service tjänster inom måleri uppsättning av tapet i olika former och sort. Företaget ska bedriva service tjänster inom snickeri och renovering inomhus och utomhus av fasader och väggar. Företaget ska bedriva service tjänster inom måleri arbete - tak inomhus och utomhus. Företaget ska bedriva tjänster inom tvätt av tak. Företaget ska bedriva service tjänster inom allt inom måleri.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ericka Pereira Avilés (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Mustapha Jakir (f. 1974) Styrelseledamot
- Samuel Pereira Keskin (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-28 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Skolvägen 8 A, 435 30, Mölnlycke Besök: Skolvägen 8 A, Mölnlycke |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |