starkabolag.se

Aktiebolag Ystad

JA Sweden AB

64 sökningar

Omsättning 2025

432 tkr

−48,8 %
Rörelsemarginal

15,3 %

−43,0 p.e.
Soliditet

82,4 %

+19,2 p.e.
Anställda

1

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning4328432198770
Rörelseresultat6649167−768
Årets resultat50375871699
Eget kapital593543318231215
Balansomslutning8791 067368242232
Anställda10100
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning4328432198770
Personalkostnader165072330
Av- och nedskrivningar8336800
Övriga externa kostnader11831571612
Rörelseresultat6649167−768
Ränteintäkter01500——
Resultat efter finansiella poster6664211323113
Bokslutsdispositioner0−165000
Skatt1610226714
Årets resultat50375871699

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar284108441515
Kortfristiga fordringar128411976833
Kassa och bank467548227159184
Omsättningstillgångar595960325227217
Summa tillgångar8791 067368242232
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat49311818116566
Eget kapital593543318231215
Justerat eget kapital724674318231215
Obeskattade reserver165165000
Kortfristiga skulder121359501117
Summa eget kapital och skulder8791 067368242232

Verksamhet

JA Sweden AB omsatte 432 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 15,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 82,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 49 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Ystad.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är JA Sweden AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av JA Sweden AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller JA Sweden AB (559082-4677)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-10-28
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Lilla Tvärvägen 16, 271 57, Ystad
Besök: Lilla Tvärvägen 16, Ystad
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad